Středa 8. července 2020svátek má Nora 18 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Otázky a odpovědi k protestům v Íránu. Lidem vadí nezaměstnanost a ceny drůbeže

Demonstrace nezaměstnaných v Iránu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Demonstrace nezaměstnaných v Iránu | foto: ČTK

TEHERÁN/PRAHA V Íránu během noci na úterý zemřelo devět lidí. Násilné protesty, které minulý čtvrtek propukly po celé zemi tak již mají dvacet obětí. Proč Íránci demonstrují proti režimu, jak reagovaly vládní složky a kdo rozhodne o tom, jak demonstrace skončí?

Kde protesty začaly?

Demonstrace vypukly ve čtvrtek v Mašhadu, íránském druhém největším městě. Mašhad je konzervativní baštou a útočištěm duchovního Ebrahíma Raísiho, který minulý rok neúspěšně kandidoval proti současnému prezidentovi Hassanu Rúhánímu.

Podle analytiků začaly protesty jako prostředek, kterým se konzervativci snaží vyvinout tlak na relativně umírněného Rúháního v rámci teokratické vlády.

Proti čemu lidé protestují?

Protestující se zpočátku zaměřovali na upadající íránskou ekonomiku. Írán čelí dlouhodobě rostoucí inflaci a vysoké míře nezaměstnanosti a to i přestože může díky jaderné dohodě z roku 2015 prodávat ropu na mezinárodním trhu.

Po protivládních akcích vyšli v Íránu do ulic stoupenci režimu.
Sobotní akce byly svolány už před několika týdny u příležitosti výročí konce...

Zdá se, že protesty zažehlo nedávné zvýšení cen vajec a drůbežího masa až o 40 procent. Vládní mluvčí se pokusil zdražení vysvětlit tím, že bylo v uplynulém roce vybito hodně zvířat kvůli obavám z ptačí chřipky, ale to demonstranty neuklidnilo. Demonstrace se velice rychle otočily vůči prezidentu Rúhánímu, ale i ajatolláhovi Chameneímu.

Kdo protesty vede?

Zatím není žádné centrální vedení. Byť se jedná o největší protesty od roku 2009 není vedení sjednocené, ani není jasné kdo vede protesty v dílčích městech. Ze zahraničí demonstrace podporoval novinář v exilu Ruhallah Zam skrze aplikaci Telegram.

Jak reagovala vláda?

Írán dočasně zablokoval přístup k aplikaci Telegram, která umožňuje šifrované psaní zpráv, a platformu Instagram, kde mohou uživatelé sdílet fotografie. Zablokování těchto telefonních aplikací demonstrantům značně ztížilo domlouvání akcí.

Facebook a Twitter jsou zakázány již delší dobu. V ulicích je velké podle posledních zpráv velké množství policistů v uniformách i civilu. Oficiálně prezident Rúhání protesty povolil. Vydal ale také varování, že policie bez váhání zatkne kohokoliv, kdo se dopustí nezákonného jednání.

Co bude následovat?

Protesty jsou svolány ještě na několik dalších dní. Zatímco prezident Rúhání uvedl, že vláda demonstrace povoluje, žádný z protestů nebyl oficiálně povolen policií, což je v Íránu nelegální. To může v budoucnu napomoci vládě protesty potlačit. 

Podle Cliffa Kupchana z konzultantské společnosti Eurasia Group, bude konečné rozhodnutí na ajatolláhovi Chameneím.

„Když dojde na rozhodnutí o přežití režimu, je to Chameneí, kdo určuje směr. A on má k dispozici mnoho loajálních a bezohledných podporovatelů, kteří se nebojí radikálně zakročit,“ napsal Kupchan.

Největší slabiny ojetých dodávek. Přinášíme přehled nejporuchovějších vozů

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Dodávky byly stvořeny pro práci. Najedou mnohem více kilometrů než osobní auta, a to v náročných podmínkách. Ne všechna...

Schizofrenní žena, nechtěná emigrace. Zachránila ho Nemocnice na kraji města

Herci Ladislav Chudík a Miloš Kopecký v televizním seriálu Nemocnice na kraji... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Kde je hranice skutečné lásky? Kdy končí vztah a začíná tyranie? Ladislav Chudík na tyto otázky dlouhé roky marně...

VELKÝ TEST ZOO: přehled cen, zvířat i atrakcí. Přijeďte, pomůžete!

Tygr ussurijský v Zoologické zahradě Olomouc | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Mají otevřeno 365 dní v roce, ať praží slunce, nebo se žení čerti. Na několik týdnů je zavřel až koronavirus. Chcete...

Advantage Consulting, s.r.o.
SERVISNÍ TECHNIK JEN RANNÍ SMĚNA

Advantage Consulting, s.r.o.
Plzeňský kraj
nabízený plat: 30 000 - 40 000 Kč