8. prosince 2016 15:09 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

‚Otevřely se brány pekla, útočí odevšad.‘ Irácká armáda v Mosulu ustupuje před IS

Irácké jednotky postupují do Mosulu po východním břehu řeky Tigris. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Irácké jednotky postupují do Mosulu po východním břehu řeky Tigris. | foto: Reuters

BAGDÁD Irácká armáda se musela kvůli silnému protiútoku radikálů stáhnout z blízkosti řeky Tigris v Mosulu. V úterý vojáci obsadili nemocnici Salám, což bylo považováno za jeden z největších úspěchů bojů o Mosul, které trvají od října.

Obsazením nemocnice se vojáci dostali do vzdálenosti 1,5 kilometru od řeky Tigris, která protéká od severu k jihu středem města. Teroristé z takzvaného Islámského státu (IS) proti vojsku bojují s pomocí sebevražedných atentátníků, odstřelovačů a min. Vojsko už několikrát upozornilo, že postup musí zpomalovat kvůli přítomnosti civilistů.

Bojovníci IS proti jednotkám obsazujícím nemocnici poslali šest sebevrahů a vojáci čelili také silné palbě. Koaliční letadla, která Iráčany v boji podporují, zasáhla jednu budovu nemocničního komplexu, z níž radikálové na vojáky útočili granátomety.

Z jihu Mosulem postupuje devátá obrněná divize. Když vojáci v úterý vjeli do čtvrti Vahda, v níž je nemocnice, nenarazili téměř na žádný odpor a domnívali se, že radikálové utekli, sdělil armádní zdroj agentuře Reuters.

„Jakmile jsme ale nemocnici obsadili, otevřely se brány pekla. Útočili odevšad, z každé ulice a domu v blízkosti nemocnice,“ dodal. Domnívá se, že radikálové zřejmě využili tunelů pod nemocnicí a jimi zřejmě poslali atentátníky. Vyloučeno ale není ani to, že se útočníci ukrývali v areálu nemocnice. „Jsou jako duchové,“ prohlásil armádní zdroj.

Irácká armáda bojuje v Mosulu.
Ofenziva spojeneckých vojsk s cílem osvobodit irácký Mosul od teroristů z...

Mluvčí irácké armády oznámil, že boje ve čtvrti Vahda pokračují a že jiné jednotky postupují východem města.

Armáda nezveřejňuje zprávy o svých obětech, OSN odhadla, že v listopadu zřejmě padlo na straně vojska až 2000 lidí. Zdroj agentury Reuters k bojům ve čtvrti Vahda řekl, že tam vojsko přišlo o 20 lidí a že lidé z IS poškodili asi 20 obrněných vozidel. Podle agentury Amak, přes kterou komunikují islamisté, bylo automobilů zničeno více a v boji zahynuly „desítky vojáků“.

Mosul je v Iráku největší základnou IS a radikálové na jeho obranu nasadili až 5000 lidí, z nichž je stále ve městě možná až 3000 bojovníků. Proti nim stojí desítky tisíc iráckých vojáků, policistů, kurdských pešmergů a šíitských milicionářů.

ČTK
Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Dokumentarista Olga Malířová Špátová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Audioknížka o životě Jeana-Paula Belmonda, vyprávěná Jiřím Krampolem. Zcela zdarma

Belmondo Mých tisíc životů | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jiří Krampol daboval Belmonda ve 28 filmech a jeho hlas je tak s tímto hercem téměř neoddělitelně spojen. Stylově tedy...

Premium

Kdo létá, ničí planetu. Greta probouzí výčitky v mladé generaci

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Letadla vyšla z módy, zatěžují prý klima. Když měla mladá aktivistka Greta Thunberg mluvit v OSN, do Ameriky radši...