1. března 2017 17:46 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Válka o uhlí. Ozbrojenci blokují doněckou fotbalovou arénu, kde se hrálo ME

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 36Diskuse
Ukrajinští nacionalisté zapojení do uhelné blokády. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ukrajinští nacionalisté zapojení do uhelné blokády. | foto: Reuters

DONĚCK/PRAHA Největší poskytovatel humanitární pomoci na východě Ukrajiny musel ve středu pozastavit svoje projekty. Nadaci ukrajinského miliardáře Rinata Achmetova paralyzovalo obsazení fotbalového stadionu v Doněcku, který je centrem humanitárních operací charitativní organizace. Ozbrojenci vtrhli na stadion v reakci na „válku o uhlí“, kterou svádí proruští separatisté a ukrajinští nacionalisté.

Nadace miliardáře Achmetova distribuovala obyvatelům separatistických republik kolem Doněcka a Luhansku jídlo a další zásoby. Byla pro ně důležitým zdrojem, protože většina mezinárodních humanitárních organizací do proruských regionů nemá přístup. Od počátku války podle svých záznamů rozdala více než 11 milionů balíků s potravinovou pomocí.

Do rebely ovládaných oblastí doručuje pomoc i Rusko. Na rozdíl od Achmetovovy činnosti cílem není primárně civilní obyvatelstvo a mnoho zásob se dostalo do rukou přímo bojovníkům.

Achmetov vlastní v Doněcku fotbalový stadion Donbas arena, kde hrával tamní Šachťar a konal se na něm i evropský šampionát v roce 2012. V době války slouží jako skladiště zásob humanitární pomoci. Vtrhli do něj ale ozbrojení muži s cílem zablokovat fungování nadace.

Rinat Achmetov.

Rinat Achmetov.

„Jsou hrozbou pro životy civilistů na Donbase, kteří se tak stávají rukojmími ozbrojeného konfliktu a mohou se dostat na pokraj přežití v srdci Evropy v 21. století,“ uvedla nadace v oficiálním prohlášení k incidentu. „Prostory, vybavení a všechna balíky s pomocí jsou zablokovány a dobrovolníci k nim nemají přístup,“ stojí v prohlášení. Půl milionu seniorů, invalidů a mladých matek nebudou moci dostat své „balíky přežití“, citovala nadaci agentura Interfax.

Důvod? ‚Znárodnění‘ uhelných dolů

Webová stránka proruských separatistů odůvodnila operaci na padesátitisícovém stadionu začátkem provedení plánu na převzetí Achmetovova impéria, které čítá několik továren a uhelných dolů na obou stranách frontové linie. Jsou součástí širšího rozhodnutí o „znárodnění“ všech ukrajinských podniků umístěných v „lidových republikách“ v Donbasu.

Jejich krok je reakcí na dopravní blokádu povstaleckých území, kterou od počátku února zavedli příslušníci radikálních ukrajinských uskupení a poslanci nacionalistických stran kyjevského parlamentu. Těžištěm sporu jsou donbaské uhelné doly, na jejichž produkci je závislá řada ukrajinských tepelných elektráren.

Ukrajinští vojáci nabíjejí municí tank v obci Avdijivka.
V Sýrii plní roli skrytého vykonavatele kremelské vůle hlavně podplukovník v...

Vláda prezidenta Petra Porošenka s živelnou dopravní blokádou nesouhlasí a snaží se ji ukončit, prozatím ovšem bezvýsledně. Řadě ukrajinských regionů hrozí kolaps kvůli nedostatku elektrické energie, potíže s dodávkou elektřiny má podle agentury Interfax devět ukrajinských oblastí.

Povstalci dali Kyjevu ultimátum, podle něhož ukrajinské podniky na separatistickém území „znárodní“, pokud do půlnoci z úterý na středu blokáda neskončí, což se nestalo. Vůdci „lidových republik“ proto oznámili, že převedení podniků „pod vnější správu“ vstupuje v platnost. Uhlí ze zhruba dvaceti východoukrajinských dolů prý vzbouřenci budou prodávat do Ruska.

Vlaky stejně nejezdí

Důsledky rozhodnutí separatistů jsou nejasné, podle ukrajinských médií praktický dopad mít nebude. Vlaky s uhlím už od počátku února stejně na Ukrajinu nejezdí. S vývozem do Ruska údajně separatisté nemohou počítat, protože tamní trh je nasycený a některé ruské doly kvůli nedostatečné poptávce utlumily těžbu.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov ve středu v Moskvě prohlásil, že rozhodnutí povstaleckých úřadů není porušením mírových dohod z Minsku. „Vedení (separatistických) republik mělo sotva jinou možnost, aby zajistilo další fungování tamních podniků, takže z pohledu dodržování minských dohod nevidím žádný problém,“ řekl Lavrov. Porušením naopak podle ruského ministra je blokáda, která brání vývozu donbaského zboží na západ Ukrajiny.

Zdrženlivěji na „znárodnění“ ukrajinských dolů ve středu reagoval kremelský mluvčí Dmitrij Peskov. Ruská strana bude podle něj dělat vše proto, aby se napětí v regionu uvolnilo. Moskva „bude pokračovat v uplatňování svého vlivu (na separatisty), tento vliv ale má své meze,“ řekl mluvčí.

fasJakub Fajnor, ČTK
  • 36Diskuse

Najdete na Lidovky.cz