12. srpna 2015 22:10 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Muž, jenž ve švédské IKEA ubodal dva lidi, je Eritrejec čekající na deportaci

Švédský policista před obchodním domem IKEA ve Västeraas | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Švédský policista před obchodním domem IKEA ve Västeraas | foto: Reuters

STOCKHOLM Hlavní podezřelý z pondělní vraždy dvou lidí v obchodním domě IKEA ve švédském městě Västeraas měl být ze země brzy deportován, v červenci mu totiž byla zamítnuta žádost o povolení k pobytu. Podle agentury AP o tom ve středu informovali migrační úředníci.

Pracovníci migračního úřadu sdělili, že pětatřicetiletý Eritrejec, který žil v azylovém centru, s úředníky v pondělí jednal několik hodin, než později zaútočil nožem na zákazníky v obchodním domě IKEA. Zabil osmadvacetiletého Švéda a jeho pětapadesátiletou matku.

Mluvčí úřadu Johanna Mahlenová podle AP sdělila, že úředníci podezřelému žádost o povolení k pobytu už odmítli dvakrát od chvíle, kdy v roce 2013 přicestoval do Švédska z Itálie, kde se živil jako rybář. Podrobnosti však sdělit odmítla.

Policie ve Västeraas zatím tvrdí, že jí není motiv vražedného útoku znám. Čeká se prý na výslech hlavního podezřelého, který je nyní s vážnými, ale blíže neupřesněnými zraněními v nemocnici, kde podstoupil operaci. Policisté zadrželi v souvislosti se zločinem ještě druhého muže, třiadvacetiletého Eritrejce, který ale tvrdí, že s útokem nemá nic společného.

Voda na mlýny odpůrců uprchlíků

Útok byl spáchán v době, kdy se Evropa potýká s velkým migračním problémem. Desítky tisíc lidí utíkají před válečnými konflikty v Sýrii, Iráku a v Afghánistánu a další hlavně před chudobou ze severu Afriky. Mnozí připlouvají do Itálie a následně pokračují do bohatších zemí Evropské unie, jako jsou Německo a Švédsko. Druhá hlavní cesta vede do EU přes Balkán a Maďarsko.

ČTK