7. listopadu 2013 18:21 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Pákistánci prý vyrobili atomovou bombu pro Saúdskou Arábii

Atomová bomba. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Atomová bomba. | foto: www.globalsecurity.orgReprofoto

RIJÁD Saúdská Arábie se podílela na financování pákistánského programu jaderných zbraní a podle zpravodajské stanice BBC si Rijád je jistý, že mu Pákistán nukleární bombu dodá. Podle zdroje z NATO citovaného BBC už Pákistán bomby pro Saúdskou Arábii vyrobil a tyto zbraně jsou připraveny k dodání.

Britská stanice upozorňuje, že by to mohlo na Blízkém východě odstartovat závody ve zbrojení. Zpráva se objevila v době rozhovorů o íránském jaderném programu, které mají vyjasnit povahu íránského jaderného programu.

Některé země v čele s Izraelem jsou přesvědčeny, že Írán usiluje o atomovou bombu a že zbrojní ambice zastírá mírovým programem. Íránci dlouhodobě poukazují na to, že Izrael má atomovou zbraň, i když to nikdy nepřiznal.

"(Saúdové) už za bombu zaplatili, mohou přijít do Pákistánu a vzít si, co potřebují," řekl BBC Amos Jadlin z izraelské vojenské rozvědky.

ČTĚTE VÍCE:

BBC upozornila, že Rijád nikdy neskrýval ambici získat jadernou zbraň. Už v roce 2009 jeho představitelé oznámili, že překročí-li Írán meze, budou usilovat o bombu. Technologii k odpálení hlavic má prý Saúdská Arábie od 80. let.

Detaily o íránském programu jsou stále nejasné. Ústav pro vědu a mezinárodní bezpečnost (ISIS) sídlící ve Washingtonu odhaduje, že Írán je schopen do několika týdnů získat dostatek obohaceného uranu potřebného k výrobě bomby. Vychází z předpokládaných zásob obohaceného uranu, jež má Írán k dispozici, a z počtu centrifug, v nichž obohacuje. ISIS ale neuvádí, jak dlouho Írán potřebuje k výrobě bomby samotné.

Írán v současných rozhovorech projevuje ve srovnání s minulými koly větší otevřenost a ochotu dohodnout se. Izrael ale upozorňuje, že motivem vstřícnosti jsou sankce, o jejichž zrušení Teherán usiluje. Ambic obstarat si bombu se prý Teherán nevzdal.

Washington dává najevo, že je připraven sankce zmírnit za podmínky, že Íránci začnou program brzdit. Izrael by ale za uspokojující považoval jedině úplné zastavení obohacování uranu, na což Írán není ochoten přistoupit.

ČTK, Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz