4. února 2015 11:42 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Pákistánský politik nabídl odměnu za vraždu majitelů Charlie Hebdo

V pákistánském Karáčí policie použila vodní děla proti účastníkům páteční... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V pákistánském Karáčí policie použila vodní děla proti účastníkům páteční... | foto: Reuters

ISLÁMÁBÁD Pákistánský opoziční politik Ghulám Ahmad Bilúr vypsal odměnu 200 000 dolarů (4,8 milionu korun) za smrt majitelů francouzského satirického časopisu Charlie Hebdo, který zveřejnil karikatury proroka Mohameda. Bilúr rovněž slíbil dalších 100 000 dolarů jako odškodné rodinám teroristů, kteří v lednu při útoku na pařížskou redakci Charlie Hebdo zabili 12 lidí a později byli zastřeleni policií.

Informovala o tom ve středu agentura DPA s odvoláním na pákistánská média. Bilúr se takto vyjádřil při pondělní debatě v pákistánském parlamentu, která se točila kolem pumovém útoku na mešitu ve městě Šikarpur na jihu Pákistánu, jenž si 30. ledna vyžádal nejméně 61 obětí mezi menšinovými šíity. 

K atentátu se přihlásila sunnitská extremistická skupina Džundalláh, která vznikla odštěpením od pákistánského hnutí Taliban a která loni vyjádřila podporu Islámskému státu. Poslanci mimo jiné kritizovali chyby vlády při řešení situace.

Zákonodárce Bilúr z opoziční Lidové národní strany (ANP) přitom využil diskuse k tomu, aby dal najevo solidaritu s vrahy zaměstnanců magazínu Charlie Hebdo. Odměny by podle všeho vyplatil z vlastní kapsy.

„Svatá povinnost“

Bilúr podobně již v roce 2012 vypsal částku 100 000 dolarů na hlavu producenta kontroverzního amerického amatérského filmu Nevinnost muslimů, který zobrazuje proroka Mohameda jako chlípníka. 

Politik, který v té době působil v pákistánské vládě jako ministr železniční dopravy, tehdy dokonce naznačil, že odměna je určena i fundamentalistickému hnutí Taliban a teroristické organizaci Al-Káida, pokud se ujmou „svaté povinnosti“ a pomohou najít a zabít producenta snímku.

„Již jsem řekl, že nebudu tolerovat žádné útoky na proroka Mohameda,“ zdůraznil v pondělí Bilúr.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz