Pondělí 6. května 2024, svátek má Radoslav
130 let

Lidovky.cz

Hrozby z Libanonu, protesty na Západním břehu i v Jordánsku. Napětí roste

Svět

  14:43aktualizováno  18:40
Izraelská armáda má obavy že do oblasti vesnice blízko libanonských hranic pronikli libanonští ozbrojenci, v pátek proto vydala varování pro její obyvatele. Informoval o tom server The Times of Israel. Na severu Izraele roste napětí od sobotního útoku palestinského hnutí Hamás, s nímž je spřízněno libanonské hnutí Hizballáh. Obavy z eskalace panují i na okupovaném Západním břehu, který sousedí s Jordánskem.

Podle zdrojů televize Al-Džazíra libanonští radikálové odpálili hraniční zeď a v oblasti je slyšet střelba. Agentura Reuters uvedla, že izraelská armáda vypálila na jih Libanonu několik raket.

Střety podél izraelsko-libanonské hranice byly hlášeny i v předchozích dnech a zemřelo při nich několik izraelských vojáků i ozbrojenců z Hizballáhu. Ten také tento týden vypálil na sever Izraele několik raket.

V několika zemích na Blízkém východě i mimo něj se v pátek konaly protesty na podporu Palestinců, kterých se zúčastnily desítky tisíc lidí. Informovala o tom agentura Reuters. Demonstrace se uskutečnily ve chvíli, kdy Izrael zřejmě připravuje rozsáhlou pozemní ofenzivu v Pásmu Gazy a kdy vyzval obyvatele severního města Gazy, aby se evakuovali na jih.

V Bagdádu se na centrálním náměstí Tahrír shromáždily desetitisíce Iráčanů na protestech, které svolal vlivný šíitský duchovní a politický vůdce Muktada Sadr. Iráčané na demonstraci mávali palestinskými vlajkami a pálili izraelské vlajky.

„Jsme připraveni připojit se k boji a zbavit Palestince izraelských zvěrstev,“ řekl pětadvacetietý učitel. Stejně jako většina protestujících byl oblečen do bílého rubáše, který měl symbolizovat připravenost bojovat na život a na smrt.

Protestující se sešli také v bangladéšské metropoli Dháce nebo v jemenském hlavním městě Saná, které drží Íránem podporovaní povstalci Húsíové. Televizní záběry ukázaly demonstranty, jak se tísní na ulicích a mávají jemenskými a palestinskými vlajkami.

Také v Teheránu demonstrovaly tisíce Íránců, aby vyjádřily svou podporu Palestincům. Mávali íránskými a palestinskými vlajkami a vlajkami libanonského šíitského hnutí Hizballáh, skandovali hesla a drželi transparenty s nápisy „Pryč s Amerikou“ a „Pryč s Izraelem“. Teherán, který poskytuje finanční a vojenskou podporu Hamásu, vyzval islámské a arabské země v regionu, aby vytvořily jednotnou frontu proti Izraeli.

Jordánská pořádková policie násilím rozehnala stovky propalestinských demonstrantů, kteří se snažili dostat do hraničního pásma s palestinským Západním břehem Jordánu, který Izrael okupuje. Tisíce lidí po celém Jordánsku se účastnily protiizraelských demonstrací. Ministerstvo vnitra zakázalo protesty v citlivé pohraniční oblasti, ale jinde byly povoleny.

Po modlitbách v Islámábádu, metropoli Pákistánu, i v dalších velkých městech, jako jsou Karáčí, Láhaur a Péšávar, protestovaly také desítky tisíc lidí na akcích, které uspořádaly politické a náboženské strany. Někteří věřící také na znamení neúcty šlapali na americké a izraelské vlajky. V Afghánistánu se několik stovek lidí zúčastnilo propalestinských demonstrací v hlavním městě Kábulu a ve východním Dželálábádu, které se konaly z iniciativy orgánů Tálibánu.

Shromáždění na podporu Palestinců a na protest proti bombardování Pásma Gazy byla naplánována také v Římě, Mnichově, Istanbulu, Bělehradě a dalších městech. Židovské komunity ve Francii i jinde rovněž plánovaly shromáždění na znamení solidarity s Izraelem po smrtonosných útocích Hamásu.

Při útoku Hamásu, který Spojené státy, Evropská unie a další vlády označují za teroristickou organizaci, na izraelské obce minulý víkend zahynulo nejméně 1300 lidí. Většina z nich byli civilisté, včetně žen a dětí. Od té doby Izrael v odvetě zasahuje Pásmo Gazy leteckými údery a dělostřeleckou palbou, při níž bylo zabito více než 1500 Palestinců. Patrně také v blízké době zahájí pozemní operace.

Autoři: ,