Pátek 31. března 2023, svátek má Kvido
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Vatikán pohřbil emeritního papeže Benedikta XVI., zúčastnilo se 50 tisíc lidí

Svět

  7:22aktualizováno  13:30
Ve Vatikánu se uskutečnil pohřeb emeritního papeže Benedikta XVI., který byl v letech 2005 až 2013 hlavou katolické církve a 31. prosince ve věku 95 let zemřel. Tisíce lidí se od tmy scházely na Svatopetrském náměstí, kde se pod vedením papeže Františka konal smuteční obřad. Pohřbu a zádušní mše se účastnila více než stovka kardinálů, stovky biskupů, kněžích a přes 50 tisíc věřících.

Zatímco Vatikán i italskou metropoli zahalila hustá mlha, první věřící začali ještě před úsvitem procházet bezpečnostními kontrolami. Byli mezi nimi i němečtí věřící v tradičních bavorských krojích, kteří nesli vlajky regionu, ve kterém se Benedikt v Německu narodil.

Na spořádaný průběh pohřbu dohlíželo asi tisíc policistů. Rakev s ostatky, která byla krátce před obřadem za zvuku zvonů vynesena ze Svatopetrské baziliky, byla umístěna před oltářem. K němu papež František přijel na kolečkovém křesle, smuteční obřad vedl vsedě. Zádušní mše skončila krátce před jedenáctou hodinou dopolední.

Pohřbu emeritního papeže Benedikta XVI. přihlíží padesát tisíc lidí. (5. ledna 2023)

Obřadu se účastnilo též několik zahraničních politiků a monarchů. Za Českou republiku se posledního rozloučení s Benediktem XVI. zúčastnil premiér Petr Fiala, místopředseda vlády a ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka, bývalý prezident Václav Klaus a další.

Na smuteční obřad přijel také slovenský premiér Eduard Heger, maďarská prezidentka Katalin Nováková a její kolegové z Polska Andrzej Duda a Portugalska Marcelo Rebelo de Sousa. Italskou delegaci vedl prezident Sergio Mattarella, z Benediktova rodného Německa přijel prezident Frank-Walter Steinmeier a bavorský premiér Markus Söder. Účast oznámili i belgický král nebo španělská emeritní královna Sofía, matka současného krále, a také zástupci pravoslavných církví, mimo jiné z patriarchátu v Konstantinopoli či v Moskvě, odkud přijel metropolita Antonij.

Pohřeb jako pro hlavu katolické církve

Ačkoliv Benedikt XVI., občanským jménem Joseph Ratzinger, nezemřel za pontifikátu, protože v roce 2013 ze zdravotních důvodů rezignoval, byl jeho pohřeb v mnohém podobný pohřbům hlav katolické církve.

Jeho tělo bylo ve středu večer uloženo do rakve z cypřišového dřeva, která byla ve čtvrtek ráno přemístěna před baziliku před provizorní oltář. Do rakve byla vložena také listina s latinsky psaným popisem Benediktova života a rovněž mince vyražené Vatikánem v době jeho pontifikátu.

Rakev byla ve čtvrtek odpoledne vložena do zinkového pouzdra a následně do další dřevěné rakve. Emeritního papeže pohřbili do hrobky v kryptě pod Svatopetrskou bazilikou. Ukládání do hrobu bylo přítomno jen několik nejvyšších církevních hodnostářů.

Podle svého přání je Benedikt XVI. uložen v téže hrobce, v níž byl v roce 2005 pohřben papež Jan Pavel II., jehož ostatky ale byly z krypty v roce 2011 vyzdviženy kvůli blahořečení.

Pohřbu Jana Pavla II. se v roce 2005 na náměstí svatého Petra účastnilo na 300 tisíc lidí a na různých místech v Římě tehdy obřad sledovaly na velkoplošných obrazovkách na dva miliony lidí.

2. ledna 2023

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat