Pondělí 13. května 2024, svátek má Servác
130 let

Lidovky.cz

Papež vyzval Maďary k otevřenosti, potkal se s Orbánem a odletěl na Slovensko

Svět

  10:26aktualizováno  18:14
Papež František v neděli odpoledne přiletěl na návštěvu Slovenska, kde setrvá do středy. Na letišti jej přivítala prezidentka Zuzana Čaputová. Předtím papež navštívil Maďarsko, kde se mimo jiné setkal s premiérem Viktorem Orbánem a prezidentem Jánosem Áderem.

Čtyřdenní návštěva střední Evropy je první zahraniční cestou čtyřiaosmdesátileté hlavy katolické církve od červencové operace střev. 

Slavnostního uvítacího ceremoniálu přímo na letištní ploše se zúčastnili vrcholní slovenští politici, zástupci institucí i církve, občanské společnosti a veřejnost. Prezidentku Zuzanu Čaputovou doprovodili veřejná ochránkyně práv i bývalý politik a někdejší katolický disident František Mikloško, dále žena, která přežila holocaust, a také ředitelka občanského sdružení, jež je v zemi průkopníkem rozvoje dětské domácí paliativní péče.

Podle prezidentské kanceláře zmíněné osobnosti jsou symbolem hodnot, které Čaputovou spojují s papežem, a to ochrana lidských práv, svobody a demokracie a soucit s nejzranitelnějšími. Vítání zahraniční delegace vrcholnými slovenskými politiky už na letišti je v zemi spíše ojedinělé.

Papež František přistál na letišti v Bratislavě, zahájil tak svoji několikadenní návštěvu Slovenska.

V prvním veřejném projevu po příletu na Slovensko papež zdůraznil pomoc chudým a varování před spokojením se s jistotami.

„Jen tehdy, když budeme stát na straně nejslabších, zvláště v tomto bolestivém období, se dostaneme z pandemie skutečně všichni,“ řekl papež před představiteli církví a náboženských společností. Zároveň ocenil pohostinnost Slováků.

Podle papeže Františka po letech pronásledování náboženských svobod v období komunistického režimu nyní církve čelí pokušení stát se otroky, ale už nikoliv nějakého režimu, ale ještě horšího otroctví, a to vnitřního.

„Pomozme si navzájem, abychom nespadli do pasti uspokojení se chlebem a něčím k tomu. Spokojujíc se s chlebem a jistotami, neztratili jsme snad elán v hledání jednoty, která si vyžaduje oběť? Nezajímejme se jen o to, co může být k užitku jen našim jednotlivým komunitám,“ řekl papež, který vyzval lidi, aby se zajímali i o svobodu jiných.

Ve slovenské metropoli se papež František podle programu ještě v neděli zúčastní ekumenického setkání na nunciatuře. Hlavní část jeho návštěvy katolického Slovenska začne v pondělí. V Bratislavě se postupně sejde s politiky, zástupci občanské společnosti či představiteli židovské komunity.

Na východě země má pak naplánováno kromě jiného setkání s mládeží i Romy. Návštěva hlavy katolické církve na Slovensku, první od roku 2003, vyvrcholí ve středu mší v Šaštíně nedaleko hranic s Českem.

Sedmihodinová návštěva Maďarska

Zahraniční cesta přinesla jeden z nejošemetnějších okamžiků jeho papežství - setkání s maďarským premiérem Viktorem Orbánem, typem populistického pravicového vůdce, jakým František obvykle pohrdá, píší média.

Při krátké návštěvě Budapešti řekl, že Maďarsko si může zachovat své křesťanské kořeny i při otevřenosti k potřebným.

V Maďarsku hovořil také s biskupy a zástupci křesťanských denominací a židovských komunit, přičemž poukázal na „hrozbu antisemitismu, který stále koluje v Evropě a jinde“. „Nejlepší způsob, jak jej (antisemitismus) zneškodnit, je podporovat bratrství,“ uvedl.

Respektujte práva LGBT, nebo jděte, vzkázala EU Orbánovi. Babiš se nepřidal

Následně papež v centru Budapešti pro desetitisíce lidí odsloužil mši na závěr Mezinárodního eucharistického kongresu. V kázání přitom použil symboliku kříže, aby sdělil, že něco tak hlubokého, jako je náboženská víra, nevylučuje vstřícnost vůči ostatním.

„Kříž zasazený v zemi nás nejen ponouká, abychom byli zakořenění, také rozpíná své paže vůči všem,“ řekl papež. „Kříž nás nabádá, abychom si pevně drželi své kořeny, ale nikoliv obranářsky; abychom čerpali z pramenů a otevřeli se žízni mužů a žen naší doby,“ pokračoval. „Mým přáním je, abyste byli takoví,“ dodal.

Nenechte zaniknout křesťanské Maďarsko, požádal papeže Orbán

Orbán, jehož protiimigrační politika se neshoduje s Františkovými výzvami ke vstřícnému přístupu k uprchlíkům, papeže předtím přijal v Muzeu krásných umění. Vatikán uvedl, že setkání, kterého se také zúčastnili dva hlavní diplomati Vatikánu a maďarský kardinál, trvalo zhruba 40 minut a bylo přátelské.

„Požádal jsem papeže Františka, aby nenechal křesťanské Maďarsko zaniknout,“ uvedl Orbán na Facebooku. Podle maďarské agentury MTI dal premiér hlavě katolické církve kopii dopisu ze 13. století, v němž uherský král Béla IV. tehdejšího papeže Inocence IV. žádá o pomoc v boji proti Tatarům.

Hlava katolické církve strávila v Budapešti jen sedm hodin. Krkolomný itinerář podle pozorovatelů napovídá, že papež nechtěl dát Orbánovi příliš mnoho prostoru. Organizátoři papežovy cesty však zdůraznili, že František Maďarsko neignoruje a poznamenali, že maďarská církev a stát ho pozvali jen na nedělní zakončení mezinárodní konference o eucharistii. 

V letadle mířícím do Maďarska papež novinářům řekl, že obnovení cest považuje za velmi důležité. Na dotaz o jeho nedávné operaci přitom odpověděl, že se cítí dobře.

Přísná opatření, volno pro školáky

Slovenská policie upozornila na dopravní omezení v souvislosti s návštěvou papeže Františka na Slovensku. Řada škol zase udělila žákům volno.

Slovensko je tradičně katolickou zemí. Ve sčítání lidu v roce 2011 se ke katolíkům přihlásily dvě třetiny obyvatel země, výsledky z letošního sčítání zatím nebyly zveřejněny. Podle dřívějších průzkumů je ale podíl praktikující věřících mnohem nižší.

Papež míří do Maďarska a na Slovensko. Navštíví i košické sídliště Luník IX, kde žijí hlavně Romové

Katolická církev na Slovensku se dostala do pozornosti veřejnosti i před devíti lety, kdy tehdejší papež Benedikt XVI. odvolal oblíbeného slovenského arcibiskupa Róberta Bezáka. Na podporu Bezáka se pak v zemi konala shromáždění. Oficiální důvody odvolání Bezáka funkce nebyly zveřejněny, církev mu údajně vyčítala homosexuální kněze v jeho okolí či jeho postoj k některým církevním záležitostem. Bezák listu Sme řekl, že svou rehabilitaci od současného papeže neočekává.

Hlava katolické církve naposledy navštívila Slovensko v roce 2003, kdy do země zavítal papež Jan Pavel II.

Autoři: , ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!