Pátek 1. prosince 2023, svátek má Iva
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Papež František zavítal do Marseille, řešit chce migraci a klimatické změny

Papež František navštívil mongolský Ulánbátar. (1. září 2023) foto: AP

Papež František přiletěl do jihofrancouzského města Marseille. Věnovat se tu chce mimo jiné otázkám migrace. Hovořit může i o klimatických změnách, které se dotýkají celé oblasti Středomoří. V největším francouzském přístavním městě Františka přivítala premiérka Elisabeth Borneová.
  17:41

Šestaosmdesátiletý papež, který po červeném koberci projel na kolečkovém křesle, se na letišti pozdravil s řadou představitelů místní církve a úřadů. Poté zamířil k modlitbě do baziliky Notre-Dame de la Garde, která je jedním ze symbolů Marseille. Následně se setká s náboženskými vůdci u památníku námořníků a migrantů, již zemřeli v moři. Hlava katolické církve zde pronese řeč.

František dlouhodobě vyzývá evropské země k přijímání migrantů mířících na kontinent po moři. Papež již dříve ostře kritizoval zacházení s běženci u evropských břehů a označil Středozemní moře za „největší hřbitov světa“. Odpírání vstupu migrantům je podle něj skandální, nechutné a hříšné.

Do Evropy, zejména k břehům Itálie, přitom nyní míří dvojnásobný počet migrantů než vloni. Evropské země však zatím nenašly řešení, jak ulevit přetíženým státům, a snaží se především omezit počet lidí připlouvajících zejména z Afriky.

Autoři: ,

Prodej bytu 1+133 m2 Písek
Prodej bytu 1+133 m2 Písek

nábřeží 1. máje, Písek - Budějovické Předměstí
2 240 000 Kč