23. března 2013 14:30 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Papež František se setkal se svým předchůdcem Benediktem XVI.

Papež František při své inaugurační mši na Svatopetrském náměstí vyzval k péči o nejslabší a nejchudší tohoto světa i k ochraně životního prostředí. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Papež František při své inaugurační mši na Svatopetrském náměstí vyzval k péči o nejslabší a nejchudší tohoto světa i k ochraně životního prostředí. | foto: Reuters

VATIKÁN Papež František dorazil do letního papežského sídla Castel Gandolfo, aby se tam setkal se svým předchůdcem Benediktem XVI. Je to jejich první setkání od Františkova zvolení a v novodobých dějinách církve naprosto ojedinělá událost.

V posledních několika staletích se totiž papež se svým předchůdcem nikdy setkat nemohl, neboť jeho předchůdce za tu dobu nikdy neodstoupil.

Nad sídlem, které nyní slouží Benediktovi jako dočasná rezidence, dvakrát zakroužil vrtulník s papežem. Před vilou se shromáždil dav věřících, i když schůzka je přísně soukromá a vrtulník bylo podle agentury AP zřejmě to jediné, co lidé mohli spatřit.

Benedikt je po zhruba 600 letech prvním papežem, který se svého postu vzdal. O tématech rozhovoru pětaosmdesátiletého Benedikta s o devět let mladším Františkem se pouze spekuluje. Vatikánský mluvčí sice slíbil, že podá základní informaci, avšak nikoli detaily.

ČTĚTE DÁLE:

Agentura AP se domnívá, že by na pořad měl přijít vzmáhající se sekularismus a také nedořešené problémy, které František po svém předchůdci dědí. K dalším bodům by mohlo patřit pronásledování křesťanů, reforma papežské kurie a také skandály spojené se sexuálním zneužívání dětí nebo únikem tajné dokumentace z Vatikánu.

"Bude to něco jako předání moci, které se ještě ve dvoutisící historii křesťanství neudálo," napsal italský list La Stampa. Odborník na církevní dějiny Vittorio Messori odhaduje, že Benedikt, jehož označuje jeho civilním jménem Joseph Ratzinger, jako pověstně ohleduplný člověk patrně nebude udělovat přímé rady a upozorní jenom na věci k řešení.

Benedikt a František se znají od konkláve v roce 2005. Tehdy byl Argentinec Jorge Mario Bergoglio, což je Františkovo civilní jméno, Ratzingerovým soupeřem a skončil ve volbě druhý.

František je opakem starého papeže

Co do temperamentu se oba velmi liší - Ratzinger je znám jako uzavřený člověk, který měl hrůzu z novinek a za svého pontifikátu se neodchyloval od tradic. František je spontánní a stačil už minimalizovat veškerou pompu svého úřadu.

Obléká a obouvá se co nejskromněji, hosty přijímá z křesla postaveného ve stejné úrovni jako křesla ostatních a začal zvát věřící na své ranní mše. Bývají mezi nimi i vatikánští zahradníci, kuchaři i hoteloví zaměstnanci. František ve svých dosavadních projevech ale vždy zdůrazňoval, že možná změnil styl, ale hodlá zachovat doktrínu. Zůstává konzervativní v otázce homosexuálních sňatků, potratů i euthanasie.

Benedikt se patrně v květnu přestěhuje do upraveného kláštera ve Vatikánu a bude bydlet nedaleko Františka. Z Vatikánu se už nyní ozývají nespokojené hlasy, podle nichž si František za tak krátkou dobu stačil vydobýt ohromnou popularitu, která odsoudí jeho předchůdce velmi rychle k zapomnění.

Poslední setkání dvou papežů se odehrálo v roce 1294

  • Poslední osobní setkání bývalého a současného papeže se datuje do konce 13. století.
  • V roce 1294 kardinálové zvolili novým papežem poustevníka Pietra Angeleriho da Morone, známého jako papež Celestýn V. Před delegací, která mu přišla rozhodnutí oznámit, prchal. Nikdy se s jmenováním nesmířil, za pět měsíců abdikoval a nahradil ho kardinál Benedetto Caëtano, který se stal papežem Bonifácem VIII.
  • Svého předchůdce na oběd nezval. Nechal ho uvěznit a Celestýn do několika měsíců zemřel.
Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!