28. března 2013 20:21 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Papež František umyl nohy tuctu mladých delikventů

Papež omývá nohy mladým delikventům | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Papež omývá nohy mladým delikventům | foto: ČTK

ŘÍM Papež František odsloužil mši v nápravném zařízení pro mladistvé na předměstí Říma. Během obřadu velmi neobvykle pojal tradiční rituál mytí nohou. Sklonil se před tuctem mladých vězňů, z nichž dvě byly dívky, což bylo ze strany papeže vůbec poprvé. Tradice mytí nohou na Zelený čtvrtek odkazuje na Ježíšovo gesto pokory vůči apoštolům krátce před ukřižováním.

Františkovi předchůdci v čele katolické církve však rituál prováděli v římské bazilice svatého Jana Lateránského a nohy myli kněžím, kteří reprezentovali jejich následníky.

František si však netradičně vybral mladé lidi na scestí. Během obřadu se je podle Radia Vatikán snažil přesvědčit o správnosti podobné pokory a obětí pro druhé. "Ježíš přišel sloužit, přišel, aby nám pomohl. Přemýšlejte o tom, jestli jsme opravdu ochotni sloužit druhým," řekl František.

Mezi téměř padesátkou mladých lidí ve věku 14 až 21 let internovaných v nápravném zařízení Casal del Marmo je řada Romů či imigrantů ze severní Afriky a ani tucet lidí vybraných k umývání nohou nebyli výhradně katolíci.

ČTĚTE DÁLE:

Jedna ze dvou dívek, u nichž se František takto zastavil, byla muslimkou z Balkánu. Zahrnutí žen do obřadu je považováno za významné s ohledem na to, že Vatikán zapovídá ženám získání kněžské funkce.

Papež prováděl tento rituál mezi lidmi z okraje společnosti každoročně už jako argentinský kardinál Jorge Mario Bergoglio, když navštěvoval věznice, domovy důchodců či hospice. Dnes tak opět potvrdil, že hodlá praktikovat větší sblížení církve s chudými a sociálně vyloučenými lidmi.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz