Neděle 1. října 2023, svátek má Igor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Vatikán stáhl známky s papežem, připomínal na nich portugalského kolonialistu

Lisabonský památník objevitelů (6. dubna 2023) foto: Profimedia.cz

Vatikán ve čtvrtek oznámil, že nechal stáhnout z prodeje poštovní známky, na kterých je papež František vyobrazen jako portugalský princ Jindřich Mořeplavec. Ten je považován za zakladatele někdejší portugalské koloniální říše. Důvodem stažení byly také negativní komentáře, které známka vyvolala, uvedl Vatikán.
  22:02

Známka zobrazovala papeže v čele zástupu mladých lidí na Památníku objevitelů v Lisabonu. Papež tak byl vyobrazen na podobném místě, na kterém se na památníku nachází socha Jindřicha Mořeplavce. Tento vlivný člen portugalské královské rodiny financoval v 15. století portugalské námořní expedice a je považován za jednoho ze zakladatelů portugalské koloniální říše.

Podle Vatikánu však známka vyvolala „různé negativní komentáře“. Zobrazení papeže na památníku podle některých připomínalo „koloniální minulost, která je velmi vzdálená poselství univerzálního bratrství papeže Františka“.

Podle italského tisku známka vyvolala nevoli samotného papeže. V březnu hlava katolické církve odmítla takzvanou objevitelskou doktrínu, kterou církev od 15. století legitimizovala zabírání půdy původních obyvatel obou Amerik pod záminkou šíření křesťanské víry.

Papež František pochází z Argentiny, bývalé španělské kolonie, a několikrát projevil pochopení pro domorodé národy, které se staly oběťmi evropské kolonizace.

Sporný je i samotný Památník objevitelů. Část Portugalců poukazuje na to, že jej nechal postavit na přelomu 50. a 60. let minulého století autoritářský pravicový režim Antónia Salazara. Měl být oslavou portugalské koloniální říše, která se však v té době začala již rozpadat.

Autoři: ,