2. ledna 2017 21:02 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Papež vyzval biskupy, aby dál důsledně potírali zneužívání dětí

Papež František. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Papež František. | foto: Reuters

VATIKÁN Papež František vyzval na konci roku své biskupy, aby i nadále důsledně zajišťovali ochranu dětí před sexuálním zneužíváním ze strany duchovních. Hlava římskokatolické církve se tak vyjádřila v dopise s datem 28. prosince, který byl adresován vysoce postaveným duchovním a jehož obsah v pondělí zveřejnil Vatikán.

Papež kromě jiného odsoudil utrpení a bolest dětí a mladistvých, kteří byli v minulosti sexuálně zneužíváni kněžími. „Je to hřích, za který se stydíme. Lidé, kteří byli odpovědní za péči o tyto děti, naopak zničili jejich důstojnost. Hluboce toho litujeme a prosíme o odpuštění,“ citoval papeže vatikánský rozhlas.

„Najděme odvahu potřebnou k tomu, abychom všemi nezbytnými prostředky podporovali a plně hájili život našich dětí, aby se obdobné zločiny již neopakovaly. Zjevně a poctivě přijměme za svou ‚nulovou toleranci‘ v této oblasti,“ dodal František.

Papež věnuje této otázce velkou pozornost již od nástupu do funkce v roce 2013. Od té doby ujistil mnohokrát o svém odhodlání tvrdě zasahovat vůči pachatelům těchto zločinů, které označil za stejnou svatokrádež jako „černé mše“ satanistů.

Za zneužívání nezletilých byly v minulosti obviněny či odsouzeny stovky kněží v řadě zemí Evropy, ale i ve Spojených státech či Kanadě. Skandály se začaly vyšetřovat za Františkova předchůdce Benedikta XVI. V roce 2014 Vatikán oznámil, že za deset let kvůli sexuálnímu zneužívání dětí zbavil úřadu 848 kněží a dalším 2572 uložil menší tresty.

ČTK

Nevíte, co vařit? Inspirujte se
Nevíte, co vařit? Inspirujte se

Uvařte rodině něco dobrého.

Najdete na Lidovky.cz