Pondělí 3. srpna 2020svátek má Miluše 16 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Nepodléhejte terorismu pomluv. Papež zakončil cestu po Asii spontánním projevem

Papež František během proslovu na univerzitě v Dháce. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Papež František během proslovu na univerzitě v Dháce. | foto: Reuters

DHÁKA Papež František v sobotu v improvizovaném proslovu nabádal v Bangladéši kněze a jeptišky, aby nepodléhali „terorismu pomluv“, který vráží klíny mezi náboženské komunity. Předtím navštívil domov pro sirotky, svobodné matky a chudé seniory, který v Dháce založila Matka Tereza.

Před odletem z Bangladéše se také setkal se studenty na univerzitě, kterou na začátku 70. letech po skončení války za nezávislost založili katoličtí kněží.

Shromážděným kněžím a jeptiškám papež oznámil, že nepřednese osmistránkový projev, který měl připravený, a místo toho k nim promluví od srdce. „Nevím, zda to bude horší, nebo lepší, ale slibuji, že to nebude tak nudné,“ zažertoval. Následující čtvrthodinu již František shromážděným nedovolil, aby si odpočinuli od smíchu.

Papež František po příletu do Dháky poděkoval Bangladéši, že pomáhá převážně...
O to, aby veřejně nezmiňoval termín Rohingové, který je buddhistickou většinou...

„Kolik jen náboženských komunit zničily pomluvy?“ řekl papež a dodal, že vychází z vlastní zkušenosti. „Dávejte si, prosím, pozor na jazyk,“ vyzval shromážděné.

Není to poprvé, co se pontifex na věřící s takovou výzvou obrátil. Neblahý dopad pomluv na církev - kde slib poslušnosti, striktní hierarchie a uzavřené komunity mohou vyvolávat žárlivost a popuzení - připomíná papež pravidelně.

Duchovní Alzheimerova choroba

V roce 2014 František během vánočního pozdravu vatikánské správě odsoudil 15 "duchovních nemocí“, kterými podle něj vatikánští byrokraté trpí. Varoval je tehdy například před „terorismem pomluv“, „duchovní Alzheimerovou chorobou“ či „patologií moci“.

Bangladéšská verze jeho varování před pomluvami byla podle agentury AP na lehčí notu. Proslovem, který byl prosycen humorem, František uzavřel týdenní cestu do převážně buddhistické Barmy a do Bangladéše, kde většina obyvatel vyznává islám. Papežova mise se jinak nesla ve znamení uprchlické krize - z Barmy do Bangladéše uteklo kvůli tažení armády od srpna přes 620 tisíc muslimských Rohingů.

Zatímco v Barmě se František držel rady místních katolických kněží a o Rohinzích a nynější uprchlické krizi se zmiňoval pouze nepřímo, v Bangladéši při emotivním setkání s uprchlíky slovo „Rohinga“ poprvé během své cesty vyslovil při oficiální příležitosti.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!