Středa 12. června 2024, svátek má Antonie
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

Partnerka umělce Pavlenského je ve vazbě. Čelí podezření ze šíření intimních fotografií a videí

Pjotr Pavlensky foto: ČTK

Paříž - Francouzská policie vzala do vazby partnerku výstředního ruského umělce Pjotra Pavlenského. Žena čelí podezření ze zásahu do soukromí a šíření intimních fotografií či videí bez svolení, informovala v neděli agentura AFP. Pavlenskij se v pátek přihlásil ke zveřejnění intimního videa, na kterém byl kandidát na pařížského starostu. Macronův spojenec Benjamin Griveaux kvůli tomu z boje o radnici odstoupil.
  12:53

V pařížském exilu byl zadržen výstřední ruský umělec Pavlenskij. Potíže se zákonem má kvůli násilí

Partnerka ruského umělce skončila ve vazbě již v sobotu. Ve stejný den zadržela francouzská policie také Pavlenského. Informovala nicméně, že umělce nezvala do vazby kvůli kauze Griveaux ale kvůli silvestrovskému večírku, na kterém Pavlenskij zaútočil po hádce na několik lidí. Rus podle policie dva lidi zranil a sám utrpěl zranění na hlavě.

Pjotr Pavlenskij - „Oddělení“.
Happening Pjotra Pavlenského na moskevském Ruském náměstí.

Pavlenského partnerka je podle agentury AFP ve vazbě kvůli „zásahu do soukromého života“ a „šíření obrazového materiálu sexuální povahy bez souhlasu“.

Po zveřejnění videa rezignace

Bývalý vládní mluvčí Benjamin Griveaux se ucházel o funkci starosty francouzského hlavního města. V pátek oznámil, že se kandidatury vzdává. K překvapivému kroku blízký spojenec prezidenta Emmanuela Macrona přistoupil poté, co na internetu začalo kolovat kompromitující sexuální video.

Ke zveřejnění záznamu se následně přihlásil právě Pavlenskij, který v roce 

Ruské úřady táhnou proti nepohodlnému umělci. Posílají ho k psychiatrovi

2017 získal ve Francii azyl. Svým činem chtěl podle svých slov odhalit Griveauxovo pokrytectví. Ženatý francouzský politik vzývá rodinné hodnoty, zveřejněné video ale dokazuje, že se jich nedrží, řekl umělec.

Pokus o zapálení centrální banky

Pavlenskij proslul svými kontroverzními happeningy. V minulosti například zkoušel zapálit sídlo centrální banky v Paříži i sídlo tajné služby v Moskvě, zašil si ústa na protest proti uvěznění členek punkové skupiny Pussy Riot. V Petrohradu se objevil nahý a zabalený do ostnatého drátu, aby upozornil na osud lidí žijících v represivním režimu, či si přibil šourek k dlažbě Rudého náměstí v Moskvě, aby prý varoval před apatií ruské společnosti.

V roce 2016 newyorská nadace Human Rights Foundation (HRF) odebrala Pavlenskému cenu pro kreativní disent pojmenovanou po bývalém českém a československém prezidentovi Václavu Havlovi.

Nahý aktivista se přibil za genitálie k dlažbě Rudého náměstí

Komunální volby se budou ve Francii konat již v polovině března. Vedení Macronovy strany Republika v pohybu (REM) se v sobotu sešlo na krizovém jednání. Zatím ale neoznámilo, zda vyšle do boje o pařížskou radnici nového kandidáta, nebo podpoří některého ze stávajících. 

Podle průzkumu provedeného před zveřejněním intimního videa byl Griveaux v preferencích na třetím místě. V čele francouzského hlavního města by podle sondáže mohla zůstat dosavadní socialistická starostka Anne Hidalgová.

Autor: