„Nikdo z nás nevěřil videím, která jsme viděli v sobotu ráno. Bojovníci Hamásu jsou na izraelském území a bojují ze všech sil,“ řekla izraelskému listu Haarec čtyřiatřicetiletá Maha z Gazy. Sedmého října, kdy Hamás překonal izraelskou hranici a z jím kontrolovaného Pásma Gazy pronikl do Izraele, označila za „historický den pro palestinský lid“.
„Byli jsme nadšeni. Je to jako sen, ze kterého je těžké se probudit,“ objasnila Maha. „Ale jak se obraz vyjasňoval a já viděla, že tam jsou izraelští vězni, uvědomila jsem si, že jsme v noční můře. V pekle.“
Palestinci se s deníkem Haarec o lidech unesených Hamásem nechtěli bavit. Maha tvrdí, že s tímto krokem skupiny nesouhlasí. Podle osmačtyřicetiletého Mahera je islamistická skupina vzala jen proto, aby přinutila Izraelce propustit palestinské vězně. Tuto interpretace oficiálně hlásí i Hamás, agentura Reuters nicméně poukazuje na to, že zajatci slouží teroristům jako svého druhu ochrana před vpádem izraelské armády do Gazy, protože existuje riziko jejich zranění či usmrcení.
Maher tvrdí, že nepodporuje Hamás, válku islamistů s Izraelem nicméně vnímá jako snahu „zachovat palestinskou národní čest“. Izrael podle něj též „masakroval, věznil a zabíjel palestinské děti“. Podle něj je současné dění jednoduše výsledkem okupace palestinských území Izraelem, která probíhá od šestidenní války z roku 1967. Izrael obvinění z okupace odmítá.
Podle Mahy má islamistická skupina jediný cíl, a to osvobodit území okupovaná Izraelem. „Média označují bojovníky Hamásu za teroristy. Podle nás jsou to bojovníci za svobodu a hrdinové. Vstoupit na izraelské území s vědomím, že se nevrátí, vyžaduje odvahu a sílu,“ uvedla Maha.
Podívejte se i na naše další živé přenosy
Sledovat na iDNES.tvIzrael reagoval na masakry a únosy civilistů a vojáků palestinskými komandy masivním ostřelováním Pásma Gazy. Hustě osídlenou oblast, kde žije přibližně 2,3 milionu lidí, se rozhodl zcela odříznout, zablokoval dodávky elektřiny, paliva či vody. Ministerstvo zdravotnictví uvedlo, že při izraelských náletech bylo v Pásmu Gazy od soboty zabito nejméně 770 Palestinců a 4 000 bylo zraněno.
Kam máme jít, ptají se Palestinci
„Jedná se o krvavou válku, která se liší od předchozích válek. Všude je rozptýlený prach z raket. Pach smrti, krve a raněných. Naprostý chaos. Výpadky elektřiny a vody. To, co se teď děje, je totální vyhlazování,“ popisuje situaci v Gaze sedmadvacetiletá Zinat.
Izraelci posílají před bombardováním Palestincům varovné esemesky, kde je vyzývají, aby se schovali do bezpečí. Mluvčí izraelské armády zveřejnil video s mapou míst, kam mohou Palestinci odejít, například do Rafahu u hranic s Egyptem.
Izrael ve válce |
Nejmenovaný obyvatel Pásma Gazy řekl listu The Times of Israel, že školy provozované UNRWA (Úřad OSN pro palestinské uprchlíky na Blízkém východě, pozn. red.) jsou považovány za jediné bezpečné útočiště v současné situaci. Podle UNRWA izraelské údery vyhnaly z jejich domovů 187 518 lidí.
Mnozí Palestinci se ptají, kam mají jít, a obviňují Izrael, že nerozlišuje mezi bojovníky Hamásu a civilisty. „Izrael tvrdí, že útočí na bojovníky hnutí odporu, vojenské objekty a budovy patřící Hamásu, ale pravda je jiná. Domnívám se, že Izrael záměrně cílí na civilisty a vysídluje je, aby na Hamás vyvinul větší tlak,“ řekl Júsuf Al-Bawab, jenž se evakuoval po obdržení esemesky od Izraelců, stanici Al-Džazíra. „Ale jaká je naše vina? Kam máme jít my?“
Záchranářské týmy prosí své zahraniční kolegy o pomoc, protože nemají dostatek sil na záchranu lidí uvázlých pod troskami. Zdravotníci též poukazují na to, že letecké údery poškodily a zablokovaly ulice, takže pro sanitky a další záchranářská vozidla je těžké se dostat na místa úderů.
Palestinci připouštějí, že mají strach, válka je zastihla nepřipravené. Přesto část z nich vnímá akce Hamásu pozitivně. „Bojíme se, ale přesto jsme hrdí jako nikdy předtím,“ řekl agentuře Reuters nejmenovaný obyvatel Bajt Hanúnu na severu Pásma Gazy. „Hamas vyhladil celé prapory izraelské armády. Rozdrtil je jako sušenky.“
Jiní ale už mají všeho dost. „Je mi 55 let a strávil jsem ty roky přecházením z jedné války do druhé. Můj dům byl dvakrát zničen,“ uvádí Mohammad Brais, jemuž nynější izraelské údery zničily obchod. „Kam máme jít?“ ptá se.