Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

Pátek, svátek. V Gambii zavedli čtyřdenní pracovní týden

Svět

  10:47
BANJUL - Sen každého zaměstance se stal realitou v západoafrické Gambii. Tamní režim totiž vyhlásil čtyřdenní pracovní týden, tedy alespoň pro státní zaměstnance. Od února je pátek v převážně muslimské zemi zasvěcen modlitbám.

Gambie zavedla čtyřdenní pracovní týden, aby zbyl čas na modlitby foto: Reuters

"Tato nová dohoda umožní Gambijcům věnovat více času modlitbám, společenským aktivitám a zemědělství - aby mohli jít na pole a pěstovat, co jíme a pak jíst, co pěstujeme, aby byli zdraví a zdráv byl celý národ," uvedl už v lednovém prohlášení prezidentský palác.

I když je skoro dvoumilionová Gambie sekulární stát, většina obyvatel jsou muslimové. A podobně jako na Západě Gambijci měli volné dny v sobotu a neděli. V muslimském světě se ale obvykle do práce nechodí v pátky a soboty. Nyní jim tedy přibude i pátek.

Novinka, která začala platit od 1. února, se nicméně týká jen zaměstnanců ve státním sektoru. A ti si budou muset volný den odpracovat prodloužením pracovní doby. Zatímco dosud chodili pět dní v týdnu do práce od 8 hodin rána do 16 odpoledne, nově budou chodit od pondělí do čtvrtka, ale v práci budou až do 18. hodiny odpolední.

Gambie.

Gambie.

Kritici nový nápad autoritářského prezidenta napadli s tím, že poškodí už tak špatnou ekonomiku země. Jednak podle nich bude podporovat lenivost a soukromé firmy v pátek nebudou moci obchodovat nebo jednat se státními úřady, píše televize .

Autoritářský prezident
Prezident Yahya Jammeha se k moci dostal v roce 1994 během krvavého převratu. Od té doby proslul excentrickým chováním. Například v roce 2007 prohlásil, že je možné vyléčit nemoc AIDS během pouhých tří dnů pomocí tajných bylin.

Kromě toho je také často obviňován z porušování lidských práv. Loni nařídil, aby během několika týdnů byli popraveni všichni vězni odsouzení k trestu smrti, s tím, že popravy jsou nezbytné k potlačení kriminality a terorismu, které ohrožují stabilitu země.

Popravčí stihli zastřelit devět trestanců, než prezident po mezinárodní kritice popravy dalších 37 lidí zastavil. Pohrozil však, že popravy budou pokračovat, pokud se zvýší kriminalita v zemi. Kritici tehdy upozorňovali, že mezi odsouzenými jsou i politici a generálové, kteří byli svrženi při Jammehově nástupu k moci.

 

Autoři:
Témata: Gambie, poprava

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!