Neděle 11. dubna 2021svátek má Izabela 17 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Patřil k nejmocnějším mužům Číny. Teď se prý nesmí hnout z domu

Čou Jung-kchang | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Čou Jung-kchang | foto: Reuters

PEKING Čína údajně uvalila domácí vězení na jednoho z nejmocnějších politiků uplynulého desetiletí Čou Jung-kchanga, který čelí podezření z korupce. Informovala o tom ve středu agentura Reuters.

Čou je podle agentury Reuters nejvyšším čínským činitelem zapleteným do korupčního skandálu od roku 1949, kdy se komunisté v Číně dostali k moci. Před svým loňským odchodem do důchodu působil Čou jako ministr veřejné bezpečnosti a byl členem stálého výboru politického byra vládnoucí Komunistické strany Číny. Devítičlenný stálý výbor politbyra je nejužším vedením strany i celé země.

Porušil stranickou disciplínu

Čínský prezident Si Ťin-pching

Čínský prezident Si Ťin-pching

Čínský prezident Si Ťin-pching nařídil zvláštní komisi zřízené na přelomu listopadu a prosince, aby prověřila několik obvinění vznesených proti Čouovi jeho politickými rivaly, uvedly zdroje agentury Reuters blízké čínské vládě.

"Svoboda Čou Jung-kchanga byla omezena, jeho pohyb je sledován," sdělil jeden ze zdrojů s tím, že bývalý ministr nemůže opouštět svůj pekingský domov ani přijímat hosty bez předchozího schválení.

Čou je vyšetřován s obviněním z porušení stranické disciplíny, což je výraz, který se používá pro korupci, konstatovaly dále zmíněné zdroje. Čínsky psaná média v Hongkongu, na Tchaj-wanu a ve Spojených státech napsala, že Čou byl zatčen s obviněním z korupce, což čínská vláda nepotvrdila, ale ani nevyvrátila.

Čínský prezident Si Ťin-pching, který stanul v čele strany teprve před rokem a v březnu se stal čínským prezidentem, svým tažením proti Čouovi porušil nepsaný zákon, že členové stálého výboru politbyra nebudou po odchodu do výslužby čelit vyšetřování, podotkla agentura Reuters.

ROZHOVOR K TÉMATU:

Protikorupční tažení, nebo mocenský boj?

Si Ťin-pching při svém nástupu označil korupci za největší hrozbu pro budoucnost Komunistické strany Číny a slíbil tvrdý postup jak proti níže postaveným hříšníkům, tak proti zkorumpovaným politickým špičkám.

Po Si-laj (vlevo) vypovídá před soudem

Po Si-laj (vlevo) vypovídá před soudem

Agentura Reuters připomněla, že Čou podporoval kdysi ambiciózního politika Po Si-laje, který byl v září odsouzen k doživotnímu trestu za zneužití moci a korupci v největším politickém skandálu v Číně za posledních několik desítek let.

Manželka Po Si-laje byla odsouzena za vraždu britského podnikatele Neila Heywooda k podmíněnému trestu smrti s dvouletým odkladem. Po podle obžaloby zneužíval moc coby tajemník komunistické strany v třicetimilionovém městě Čchung-čching, aby vyšetřování vraždy Brita zablokoval.

"Si Ťin-pching a (premiér) Li Kche-čchiang nenávidí Čou Jung-kchanga, protože to byl jediný člen stálého výboru, který se postavil proti odstranění Po Si-laje. Mají na Čoua spadeno," uvedl anonymní zdroj spojený s čínskou armádou. Podle jiného nejmenovaného zdroje Si v průběhu posledního roku zbavil funkce prakticky všechny spolupracovníky Čoua, který měl donedávna kontrolu nad policií, civilní rozvědkou, soudci, prokuraturou i polovojenskou policií.

,

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

Jedovaté vztahy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

Evoluční biolog prof. Jan Zrzavý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...