Pondělí 29. května 2023, svátek má Maxmilián, Maxim
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Pekarová je na Tchaj-wanu. Setká se s prezidentkou a promluví v parlamentu

Předsekyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová zahájila svou návštěvu Tchaj-wanu. (25. března 2023) foto: Twitter Markéty Pekarové Adamové

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová v sobotu přicestovala na Tchaj-wan. Přijela s ní rozsáhlá podnikatelská delegace čítající 150 lidí. Adamová během své návštěvy promluví v tamním parlamentu a setká se s prezidentkou ostrova. Před Tchaj-wanem navštívila šéfka Sněmovny Jižní Koreu, do Česka se vrátí na konci března.
  17:46

„Takto srdečně se vítají opravdoví přátelé!“ napsala Markéta Pekarová Adamová k fotce z tchajwanského letiště, kde se poprvé setkala s tamními představiteli.

Podle šéfky české Sněmovny jsou při návštěvě v Tchaj-peji důležité jak obchodní kontakty, tak jednání na politické úrovni. Pekarová v příštích dnech promluví v tamním parlamentu a setká se též s prezidentkou ostrova Cchaj Jing-wen.

V plánu má také například projev na Národní tchajwanské univerzitě a navštívit by měla i výstavu fotografií věnovanou československému a českému prezidentovi Václavu Havlovi.

„Česká republika je demokratická země s vlastní diplomatickou politikou. Nikdo jí nemůže diktovat, co má dělat, a není důvod přerušovat spolupráci mezi oběma zeměmi,“ vzkázala podle tchajwanského rádia Pekingu. Čína sleduje návštěvy zahraničních činitelů na ostrově s velkou nelibostí.

Podle Pekarové je důležité uvědomit si velmi podobné historické zkušenosti České republiky i Tchaj-wanu. „Jsme národy, které mají tu zkušenost, že mají ve svém blízkém okolí nebezpečného souseda,“ řekla v sobotu. Na tom je podle ní možné stavět vzájemnou spolupráci, „protože si vážíme o to víc vydobyté svobody a demokracie“.

Cílem cesty je podle šéfky dolní komory českého parlamentu podpořit výměnu mezi akademickou a podnikatelskou sférou a zároveň podpořit spolupráci v oblasti polovodičů. Pekarovou na cestě po Asii doprovází početná delegace zástupců několika desítek firem, ale i představitelé univerzit či vědeckých pracovišť se zájmem o kooperaci v regionu.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!