Pátek 31. března 2023, svátek má Kvido
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zákaz vstupu psů a Japonců. Číňan bojuje za sporné ostrovy

Svět

  13:30
PEKING - Značný poprask vyvolala pekingská restaurace, jejíž majitel se rozhodl aktivně zapojit do územních sporů Číny s Japonskem, Vietnamem a Filipínami. U vchodu vyvěsil nápis, který v čínštině a angličtině hlásí: "V této provozovně nejsou vítáni Japonci, Filipínci, Vietnamci a psi".
Pekingská restaurace (ilustrační foto)

Pekingská restaurace (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Fotografie kontroverzního nápisu začaly ihned kolovat po vietnamských internetových fórech a o případu informovaly také filipínské sdělovací prostředky. Vietnamský státní list Tuoi Tre napsal, že mnozí Vietnamci "mají pocit, že toto je další příklad extrémního čínského nacionalismu, který si zaslouží odsouzení".

"To není vlastenectví, to je pitomý extremismus," napsal uživatel Sy Van v komentáři na internetových stránkách listu. "Majitel té restaurace má zjevně vymytý mozek vlastní vládou," dodal na Facebooku uživatel Chung Pham.

Odkaz na koloniální éru
Vietnam a Filipíny se s Čínou dlouhodobě přou o ostrovy v Jihočínském moři. Další teritoriální spor staví Čínu proti Japonsku kvůli ostrůvkům ve Východočínském moři. Formulace nápisu je zvláště pobuřující, protože upomíná na čínskou koloniální éru, kdy podniky vlastněné Brity zakazovaly vstup Číňanům.

Nápis, který údajně hlásal: "Zákaz vstupu psů a Číňanů", se stal součástí komunistické propagandy. Ta tvrdila, že visel před veřejným parkem v Šanghaji v době, kdy západní velmoci kontrolovaly části Číny. Mnozí historici ovšem tvrdí, že podobný nápis nikdy neexistoval.

Autoři: ,

Mohlo by vás zajímat