Úterý 25. června 2024, svátek má Ivan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Papež popřel existenci pekla, píše italský list. Hříšné duše podle něj zmizí

Svět

  6:00
VATIKÁN/PRAHA - Papež František v rozhovoru se zakladatelem italského liberálního deníku La Repubblica údajně zmínil, že peklo neexistuje a hříšné duše po smrti jednoduše mizí. Zakladatel listu Eugenio Scalfari ve svém článku píše, že mu papež při rozhovoru také řekl, že duším, které nečiní pokání, nelze odpustit. Vatikán papežova tvrzení odmítl. Scalfari se podle církve dopustil dezinterpretace, protože rozhovor nebyl správně přepsán.

Papež František. foto: ČTK

Papež František zahájil mší předvelikonoční týden. V kázání vyzval mladé, aby nemlčeli

Článek italského listu La Repubblica s titulekem „Považuji za čest, když mi říkají revolucionář“, jehož si všiml server Newsweek, vzbudil ve Vatikánu silné kontroverze. Jeho autor, zakladatel deníku Euggenio Scalfari, v něm zmiňuje dřívější slova papeže Františka, který podle něj uvedl, že „dobrá duše“, která hledá pokání u Boha, by měla být přijata do nebe.

Když Scalfari papeže zeptal na to, co se naopak stane s hříšníky, hlava církve navzdory všem tradičním křesťanským představám o posmrtném životě odpověděla, že jejich duše zmizí a nejsou podrobeny žádnému vyššímu trestu.

„Duše, které činí pokání, nejsou potrestány. Bůh jim odpustí a ony se zařadí mezi ostatní duše a rozjímají s ním. Na druhou stranu hříšným duším, které pokání nečiní, nelze být odpuštěno a ty zmizí,“ uvedl v rozhovoru papež František.

Vatikán se proti článku ohradil. Podle tiskového oddělení není „věrným přepisem“ rozhovoru. Setkání mezi papežem Františkem a Scalfarim prý bylo považováno za soukromou schůzku a ne formální rozhovor.

Stal se prvním papežem pocházejícím z amerického kontinentu.
Pašijový týden zahájil papež František mší pod širým nebem na Svatopetrském...

„To, co autor uvádí v článku, je pouze jeho rekonstrukce, ve které ale slova vyslovená papežem nejsou doslovně citována. Žádná z těch citací by neměla být považována za věrný přepis slov papeže Františka,“ napsal ve svém tiskovém prohlášení Vatikán.

Katolická tisková agentura poukázala na to, že Scalfari pochybil i v roce 2013, kdy po vydání jiného článku o papeži sám přiznal, že některé z citovaných slov „papež František neřekl doslova“.

VIDEO: Kauza Otčenáš. Ze sta Čechů odříkalo modlitbu 18 lidí, zbytek kroutil hlavou

Podle konzervativních katolíků papež František jednal v rozporu s křesťanskými tradicemi i loni v prosinci. Tehdy vzbudil na veřejnosti rozruch, když navrhl změnu jedné části základní křesťanské modlitby Otčenáš, protože nebyla přesná. Nelíbila se mu věta „neuveď nás v pokušení“. Papež uvedl, že ji je potřeba změnit, neboť v této podobě naznačuje, že Bůh lidi ponouká k hříchu.

Hlava katolické církve v rozhovoru s italskou televizí tehdy řekla, že nynější znění Otčenáše není dobře přeloženo a měla by ho nahradit prosba: „Nenech nás upadnout v pokušení“. Papež tenkrát řekl, že římskokatolická církev už nové znění používá jako alternativu a že by se podobně měly zachovat i další církve.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!