19. prosince 2017 10:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

VIDEO: Kauza Otčenáš. Ze sta Čechů odříkalo modlitbu 18 lidí, zbytek kroutil hlavou

PRAHA  Česko patří k nejateističtějším zemím na světě. Ne náhodou se tak ukazuje, že Češi neumí odříkat základní křesťanskou modlitbu Otčenáš, jejíž znění chce papež pozměnit. Nelíbí se mu totiž pasáž hlásající: „neuveď nás v pokušení“. Jeho krok vzbudil velký rozruch. Anketa serveru Lidovky.cz v ulicích Prahy nicméně napovídá, že Čechům by změnu modlitby zřejmě ani nepostřehli. Neznají ji.

Otčenáš je modlitba, kterou sdělil svým učedníkům Ježíš Kristus, když se jej ptali, jak se mají modlit. Nedávné vyjádření papeže Františka v italské televizi, že je třeba změnit jeho část, konkrétně větu „neuveď nás v pokušení“, ovšem vzbudilo velký rozruch. Podle papeže věta naznačuje, že Bůh ponouká lidi k hříchu.

Mnohé ovšem pobouřilo, že chce hlava katolické církve měnit dlouho ustálenou podobu modlitby. Objevily se dokonce v médiích hlasy, podle kterých chce papež cenzurovat Ježíše. Ve skutečnosti ale hlava katolické církve v italské televizi pouze řekla, že v případě věty „neuveď nás v pokušení“ nejde o dobrý překlad. 

Například pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka zdůrazňuje, jak uvádí úterní Lidové noviny, že papežovo vyjádření je pravdivé a pochopitelné. „Je dobré, že papež řekl tato slova, protože si lépe uvědomíme, že Bůh nebere člověku svobodu, ačkoli je všemohoucí,“ uvedl. 

Také další čeští biskupové nevidí na papežově vyjádření nic neobvyklého. „V tom smyslu se zmíněná část otčenáše vždy vysvětluje,“ dodává olomoucký arcibiskup Jan Graubner. Dá se proto předpokládat, že se diskuse o této změně dostane z Evropy i do Česka.

Na církevní rovině především. Jak se totiž zdá z ankety mezi sto respondenty v ulicích pražského Anděla, veřejnost považuje změnu modlitby spíše za okrajové téma. Mnozí nechápali, proč redakce sonduje, zda umí modlitbu odříkat. Týden před Vánocemi  zvládlo odříkat Otčenáš pouze 18 lidí ze sta oslovených. Dalších dvaaosmdesát se o to buď ani nepokusilo, nebo ji nedokázalo říct správně. 

Ondřej Bojo, Šárka Kabátová
Šárka Kabátová

Autor

Šárka Kabátovásarka.kabatova@lidovky.czČlánky