14. listopadu 2018 20:36, aktualizováno  21:58 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Pětihodinové jednání britské vlády nakonec vedlo k potvrzení dohody o brexitu

Britská premiérka Theresa Mayová po jednání vlády. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Britská premiérka Theresa Mayová po jednání vlády. | foto: Reuters

Londýn  Britská premiérka Theresa Mayová získala podporu svých ministrů pro připravený text dohody o odchodu Británie z Evropské unie. Předsedkyně vlády to novinářům sdělila po středečním zhruba pětihodinovém mimořádném zasedání kabinetu. Dohoda je podle ní "tou nejlepší, jaké bylo možné dosáhnout". Po premiérčině projevu zveřejnila Evropská komise návrh dohody o brexitu, který má 585 stran.

„Kolektivním rozhodnutím kabinetu bylo, že vláda má podpořit návrh dohody o odchodu (Británie z EU),“ uvedla Mayová večer před svým sídlem v Downing Street 10. Podle stanice Sky News byl ale britský kabinet velmi rozdělený a proti připravené dohodě se na středečním jednání postavilo až deset členů vlády.

Přijetí dohody s Evropskou unií je podle Mayové „v národním zájmu“ a obsah připravené dohody splňuje „slib referenda“ z června 2016, ve kterém si Britové odhlasovali odchod z evropského bloku. „Toto rozhodnutí chrání pracovní místa a unii,“ uvedla dále Mayová s odkazem na unii čtyř zemí Spojeného království: Anglie, Walesu, Skotska a Severního Irska.

‚V nejlepším zájmu království‘

V krátkém projevu dala premiérka jasně najevo, že existovaly jen dvě alternativy: „Volba byla mezi touto dohodou, která nám umožní získat zpět kontrolu a vybudovat lepší budoucnost pro naši zemi, a tím, abychom se vrátili na začátek s další nejednotou, další nejistotou a nesplněním slibu referenda.“

„Pevně věřím, hlavou i srdcem, že toto rozhodnutí je v nejlepším zájmu celého Spojeného království,“ zakončila proslov ministerská předsedkyně.

Ve středu by se podle zpravodaje listu Financial Times měla Mayová sejít ještě s předsedkyní severoirské Demokratické unionistické strany (DUP) Arlene Fosterovou. Ve čtvrtek by pak měla s prohlášením vystoupit v britském parlamentu.

Hlavní unijní vyjednávač Michel Barnier a 585 stránek dohody.

Hlavní unijní vyjednávač Michel Barnier a 585 stránek dohody.

Bývalý předseda Strany nezávislosti Spojeného království (UKIP) Nigel Farage, který byl jednou z hlavních tváří kampaní za brexit před referendem v roce 2016, ve středu v reakci na schválení připravené dohody na twitteru napsal, že „jakýkoli člen kabinetu, který je opravdovým zastáncem brexitu, musí nyní rezignovat, nebo už mu nikdo nebude důvěřovat“. „Toto je nejhorší dohoda v dějinách,“ dodal.

Na rozhodnutí britské vlády celé odpoledne netrpělivě čekali v Bruselu. Koordinátor Evropského parlamentu pro brexit Guy Verhofstadt uvedl, že přijetí předjednané dohody britskou vládou umožní, aby Británie EU opustila a zároveň si s bokem udržela úzké vazby.

Otázka Severního Irska

Dojednaný návrh dohody o brexitu je klíčovým krokem na cestě k odchodu Británie z Evropské unie, řekl ve středu večer hlavní brexitový vyjednavač EU Michel Barnier. Návrh, který ve středu večer na svém mimořádném zasedání podpořil britský kabinet, už Evropská komise zveřejnila prý přinese právní jistotu ohledně důsledků brexitu.

Návrh například řeší ožehavou otázku režimu na hranici mezi Irskem a Severním Irskem a zahrnuje takzvanou „pojistku“ pro zachování volného režimu na severoirské hranici.

Blíží se summit

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker vzhledem k pokroku ve vyjednávání s Londýnem navrhl, aby předseda Evropské rady Donald Tusk svolal mimořádný summit EU.

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker zaslal ve středu předsedovi Evropské rady Donaldu Tuskovi dopis, ve kterém doporučil, aby rada shledala, že v jednáních o brexitu nastal „rozhodující pokrok“. Ten je předpokladem pro to, aby Tusk svolal mimořádný summit EU, na kterém by premiéři a prezidenti zemí evropské sedmadvacítky připravenou dohodu s Londýnem schválili. Summit by se podle dřívějších informací mohl konat 25. listopadu.

„Právě jsem poslal dopis předsedovi Evropské rady..., ve kterém (Evropská komise) doporučuje Evropské radě, aby shledala, že bylo dosaženo rozhodujícího pokroku v jednáních o řádném odchodu Spojeného království z Evropské unie,“ napsal Juncker na twitteru. Reagoval tak na oznámení britské premiérky Theresy Mayové, že její kabinet připravený text dohody o brexitu podpořil. Podle Junckera dosažení rozhodujícího pokroku umožňuje, „aby byla jednání o dohodě o odchodu (Británie z EU) zakončena“.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz