Pátek 3. května 2024, svátek má Alexej
130 let

Lidovky.cz

Rusko musí ztratit naději na imperiální ambice, řekl Pavel Valnému shromáždění

Svět

  8:23aktualizováno  20. září 2:44
Prezident Petr Pavel přednesl v noci na středu SELČ očekávaný projev před Valným shromážděním OSN. A jak avizoval, jeho hlavním tématem byla válka na Ukrajině. „Kvůli Rusku a hrstce dalších je dnes náš svět nebezpečnějším a drsnějším místem,“ řekl Pavel a vyzval svět k jednotě a další podpoře napadené země. Budoucí mír na Ukrajině podle něho nesmí Rusku ponechat naději, že jednou naplní své imperiální ambice.

„Chci to říct velmi jasně. Bezpečnost Ukrajiny znamená i naši vlastní bezpečnost. Od Afriky, přes Evropu, Latinskou Ameriku až po Asii. Apeluji na vedoucí představitele světa, aby udrželi jednotu a podporu Ukrajiny. Nezapomeňte, ničivé dopady ruské agrese pociťuje celý svět,“ prohlásil český prezident a připomněl ruské vyhrožování jadernými zbraněmi či blokování vývozu ukrajinského obilí, které může mít vliv i na země, jimž válka na východě Evropy nemusí připadat důležitá.

„Má země má zkušenost s válkami a intervencemi, včetně desítky let dlouhé vojenské okupace ze strany Moskvy. To nás naučilo, co znamená, když ‚právo je na straně silnějšího‘. Česko bude Ukrajinu v její oprávněné obraně podporovat tak dlouho, jak to bude potřeba,“ řekl český prezident a připomněl, že v poměru k počtu obyvatel Česká republika přijala nejvíce ukrajinských uprchlíků

Pavel připomněl světu ruská zvěrstva v Buči či Boroďance nebo odvlékání ukrajinských dětí do Ruska na převýchovu. „To musí skončit!“ naléhal. Vyjádřil požadavek, že Rusko se musí stáhnout z celého území Ukrajiny a jeho představitelé musejí být potrestáni.

„Má-li být budoucí mít udržitelný, nemůže být založený na nespravedlivém kompromisu nebo na podmínkách vnucených dobyvatelem. A také nesmí ponechat Rusku naději, že jednou naplní své imperiální ambice. Musí se jednat o mír založený na podmínkách napadeného. Nikoliv agresora nebo kohokoli jiného,“ řekl Pavel světovým představitelům a upozornil, že ruské stopy nacházíme v několika současných krizích.

Vyjádřil se k sérii pučů v Sahelu a také dal najevo nesouhlas s vojenskými aktivitami Číny i jaderným zbrojením Severní Koreje a Íránu. Vyzdvihl hrozbu, jakou představuje změna klimatu. Uvedl, že Česko se chce na řešení globálních problémů aktivně podílet a zmínil v této souvislosti jeho kandidaturu na nestáleho člena Rady bezpečnosti OSN letech 2032 a 2033.

Prezident obsah svého projevu avizoval předem. „Nedělám si žádnou iluzi, že by jeden projev mohl něco zásadně změnit, tím spíš projev prezidenta desetimilionové země, na druhou stranu každý krůček správným směrem je důležitý a má smysl. Nedělat to by byla rezignace. Všichni vidí, kolik válka stojí životů, zničených materiálních hodnot, kolik bude stát poválečná obnova. Všechny země, které jsou ve větších problémech než my, by si měly uvědomit, že zdroje, které dnes musíme vynakládat na zbrojení a pomoc Ukrajině, by mohly jít na programy dodávek potravin, čištění vody nebo vzdělávání,“ řekl.

Už v pondělí večer newyorského času Pavel prohlásil, že ruský vpád na Ukrajinu ukázal neudržitelnost nynějšího modelu fungování OSN.

„Vývoj v Radě bezpečnosti, kde se jeden ze stálých členů – Rusko – stal tím, kdo naprosto bezprecedentně porušil všechna pravidla mezinárodního řádu, porušil mezinárodní dohody a svým vetem jednání Rady bezpečnosti zablokoval, jasně ukázal, že reforma Rady bezpečnosti, ale i pokračující reforma celé OSN je nutná. Měli bychom se bavit o tom, jestli rozšířit počet stálých nebo nestálých členů, o vztahu mezi Radou a Valným shromážděním. Věřím tomu, že aktuální situace ten vývoj urychlí,“ řekl.

Zároveň ale Pavel tvrdí, že Česko by na OSN nemělo pohlížet tak negativně, jak často činí. „S jistou nadsázkou se dá říct, že čím lépe si země stojí, tím méně mají pocit, že OSN potřebují. A to je i případ České republiky. Často se díváme na OSN jako na něco, bez čeho bychom se obešli.“

Význam organizace však podle Pavla ukázal i pondělní summit k cílům udržitelného rozvoje, na němž promlouval jménem skupiny takzvaných Pathfinders. „Na první pohled to působí trochu zmateně, jako babylon - on to taky trochu babylon je, protože je tu 193 zemí, každá se svým jazykem, kulturou a problémy. To rozhodně nepřispívá k obrázku, který by byl nějak uspořádaný. Ale je to jediná globální organizace, která má možnost dostat k jednomu stolu lidi ze všech kontinentů,“ míní.

Vystoupení českého prezidenta bylo plánováno přibližně mezi 18:45 a 19:30 newyorského času (kolem jedné hodiny ranní SELČ), došlo však ke zdržení. Předcházela mu bilaterální jednání s představiteli Lichtenštejnska a Jordánska a setkání s generálním tajemníkem OSN Antóniem Guterresem. Ten předtím všeobecnou rozpravu 78. zasedání Valného shromáždění oficiálně zahájil.

Jednání s jordánským králem Abdalláhem II. Pavel označil za věcné. Panovníka pozval na návštěvu České republiky. S princem Aloisem z Lichtenštejna prezident mluvil i o probíhajícím sporu před Evropským soudem pro lidská práva, přičemž princ zdůraznil, že je připraven hledat řešení i mimosoudní cestou.

Guterres při jednání chválil Česko za konstruktivní přístup na půdě OSN. Uvedl, že k němu má i osobní vztah, vzhledem k tomu, že jeho dcera v něm studovala. Ocenil, že ho Pavel do Česka pozval.

Po projevu se Pavel přesune na recepci pro vedoucí delegací pořádanou prezidentem USA Joem Bidenem.

10 nejčastějších podvodů na internetu: Dokážete ochránit sebe i svou rodinu?
10 nejčastějších podvodů na internetu: Dokážete ochránit sebe i svou rodinu?

V digitální éře, kde technologie proniká do všech aspektů našich životů, se také zvyšuje riziko podvodů. Od falešných e-mailů a inzerátů až po...