Středa 18. května 2022, svátek má Nataša
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

Život jako před covidem? Možná brzy, předvídá šéf Pfizeru. Svět se podle něj vrátí k normálu do pár měsíců

Výkonný ředitel společnosti Pfizer Albert Bourla (26.2.2019) foto: AP

Ředitel Pfizeru Albert Bourla předpokládá, že se svět vrátí do normálu do několika měsíců. Jeho firma pracuje na vyvinutí vakcín na covid-19, kterou by se mohlo očkovat jednou ročně –⁠ podobně jako nyní na chřipku. Šéf americké farmaceutické firmy to řekl v rozhovoru s izraelskou televizí
  10:14

„Je jednodušší přesvědčit lidi nechat se očkovat jednou za rok a pro lidi je snazší na to pamatovat. Z hlediska zdravotnictví je to ideální řešení. Snažíme se zjistit, zda dokážeme vyvinout vakcínu proti variantě omikron a zároveň proti ostatním. Může to být řešení, pokud se neobjeví něco zcela jiného,“ řekl Bourla.

Podle Bourly se nyní firma zaměřila na vývoj vakcíny, jež se bude aplikovat jednou za rok a bude účinná proti všem variantám koronaviru. Odpůrci očkování podle Bourly nesou šířením dezinformací odpovědnost za smrt milionů lidí.

Podle něj se virus nepodaří vymýtit. „Bude s námi po příští roky, ale měli bychom se k normálním životům vrátit za několik měsíců,“ řekl. Pfizer podle něj vyvíjí vakcínu proti omikronu, ale Bourla upozornil, že přijdou další varianty.

Virus SARS-CoV-2 podle Bourly vytváří nové varianty a snaží se obejít imunitní ochranu získanou z vakcín nebo proděláním nemoci. Zatím se dokázala imunitní ochraně z očkování vyhnout jenom varianta omikron, ale Bourla zdůraznil, že i v tomto případě vakcína chrání před hospitalizací.

Šéf Pfizeru přiznal, že čelí trvalým útokům odpůrců očkování, kteří o něm šíří nepravdy a posílají mu výhružné vzkazy. Bourla řekl, že existuje „velmi úzká menšina lidí, která má z dezinformací prospěch“. „To šíření mylných informací je živí, jsou to zločinci,“ řekl Bourla. Tyto kruhy podle jeho slov například šíří lež, že jeho manželka je po smrti, protože ji Bourla přinutil nechat se očkovat.

„To je ale to nejmenší. Nejhorší je, že tomu lidé věří. Ti, co umírají, jsou hlavně ti neočkovaní. Miliony lidí zemřely kvůli tomuto malému počtu kriminálníků,“ prohlásil Bourla.

Izrael očkuje především vakcínami vyvinutými ve spolupráci firem Pfizer a BioNTech. Izraelci začali s těmito společnostmi vyjednávat o kontraktu velmi záhy. Bourla v rozhovoru přiznal, že má výborné vztahy s bývalým premiérem Benjaminem Netanjahuem, který první vakcíny nakoupil, a že je s ním stále v kontaktu.

Bourla je Žid a řekl, že bez ohledu na to, kdo Izrael právě řídí, pokud mu někdo zavolá z Izraele, bere telefon okamžitě.

Izraelská nadace Genesis Bourlovi letos udělila svou roční cenu spojenou s milionem dolarů (21,5 milionu korun). Prezident Jicchak Herzog ji Bourlovi předá 29. června.

Autoři: ,

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Byt 2+kk, 49 m2
Byt 2+kk, 49 m2

Mikulášská, Plzeň - Východní Předměstí
3 500 000 Kč

Mohlo by vás zajímat