12. listopadu 2012 15:51, aktualizováno  16:44 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Lidé ve smutečním oděvu. Merkelová jedná v Portugalsku

Portugalský demonstrant s loutkami znázorňující premiéra a Angelu Merkelovou | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Portugalský demonstrant s loutkami znázorňující premiéra a Angelu Merkelovou | foto: Reuters

LISABON Německá kancléřka Angela Merkelová, která jedná v zadluženém Portugalsku o cestě ven z krize, zažila v Lisabonu velmi nevlídné přijetí. Stovky demonstrantů ji před prezidentským palácem vítaly pískotem a hesly jako "Ne Merkelové!" nebo "Ven!".

Kromě toho na její "počest" lidé oblékli sochy ve městě do smutečního a další hromadné protesty organizuje facebooková výzva s názvem K čertu s trojkou.

Angela Merkelová s portugalským premiérem

Angela Merkelová s portugalským premiérem

Portugalsko loni od "trojky" mezinárodních věřitelů tvořené Evropskou unií, Evropskou centrální bankou a Mezinárodním měnovým fondem dostalo záchranný úvěr ve výši 78 miliard eur. Výměnou za to se nejchudší země západní Evropy zavázala k úsporným opatřením, v jejichž důsledku se letos její hospodářství podle odhadů propadne nejméně o tři procenta.

ČTĚTE TAKÉ:

Merkelová má dnes jednat například s portugalským premiérem Pedrem Passosem Coelhem. Očekává se, že bude naléhat, aby se Lisabon držel tvrdé úsporné politiky, kterou mu nadiktovali věřitelé včetně EU. Škrty se ale Portugalcům, kteří se potýkají s důsledky krize a s nezaměstnaností, nelíbí.

Na Facebooku je proto organizátoři akce K čertu s trojkou vyzývali, aby svou nevoli dali najevo účastí na demonstraci nebo alespoň tím, že dnes vyjdou ven v černém smutečním oblečení. Později odpoledne se má uskutečnit další protest pod heslem "Merkelová tu nemá žádné slovo".

Portugalci protestují proti Merkelové, tady ji znázornili jako Hitlera

Portugalci protestují proti Merkelové, tady ji znázornili jako Hitlera

ČTK, Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!