Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Svět

Kanada navzdory požadavkům Kyjeva vrátí opravené turbíny pro Nord Stream 1

ilustrační snímek foto: Profimedia.cz

Kanada udělí výjimku ze sankcí, aby mohla vrátit do Německa opravené ruské turbíny pro plynovod Nord Stream 1, kterým Němcům teče plyn z Ruska. Uvedl to v pátek kanadský ministr přírodních zdrojů. Kanada však rovněž rozšíří sankce na ruský energetický sektor, zahrne do nich i průmyslovou výrobu, napsala agentura Reuters. Ukrajinu rozhodnutí Kanady zklamalo.
  8:06aktualizováno  19:10

Turbíny se staly předmětem sporu mezi Německem a Ukrajinou. Kyjev vyzval Kanadu, aby si turbíny, které tam jsou kvůli údržbě, nechala, a tvrdí, že jejich vrácení by porušilo sankce uvalené na Rusko.

Kanada oznámila rozhodnutí o přiznání výjimky ze sankcí v sobotu. Povolení bude omezené a odvolatelné. Dodala, že bez dodávek zemního plynu by německá ekonomika měla vážné problémy a Němcům by hrozilo, že s blížící se zimou nebudou moci vytápět své domovy.

Rozhodnutí, které Kanada udělala, Ukrajinu hluboce zklamalo. Uvedla to v neděli Ukrajinská ministerstva energetiky a zahraničí. V prohlášení zveřejněném na internetových stránkách ministerstva energetiky Ukrajina vyzvala kanadskou vládu, aby své rozhodnutí změnila.

Siemens ale krátce nato vydal prohlášení, podle něhož je rozhodnutí kanadské vlády nezbytným krokem k tomu, aby se turbína mohla vrátit provozovateli plynovodu a potrubí začalo fungovat v původním režimu. Cílem podle Siemensu je dostat zařízení na určené místo co nejdříve.

„Politické rozhodnutí o exportu je nezbytným a důležitým prvním krokem pro doručení turbíny. Naši experti teď soustavně pracují na všech dalších formálních povoleních a logistice,“ uvedla společnost Siemens Energy. „Mimo jiné k tomu patří právně závazné procedury o kontrole vývozu a dovozu. Naším cílem je turbínu co nejdříve dopravit na místo jejího provozu,“ dodal podle agentury Reuters německý podnik.

Německo, které představuje největší evropskou ekonomiku, je silně závislé na dodávkách energie z Ruska a požadovalo po Kanadě vrácení turbín.

Ruská státní plynárenská společnost Gazprom minulý měsíc výrazně omezila dodávky plynovodem Nord Stream 1. Zdůvodnila to právě zpožděním při opravě kompresorových turbín firmou Siemens Energy v Kanadě.

Němci se obávají blokády plynovodu

Německý ministr hospodářství Robert Habeck však omezení dodávek Gazpromem označil za politicky motivovaný krok, kterým se Rusko snaží vyvolat nejistotu a zvýšit ceny plynu.

Habeck na konci června uvedl, že se obává úplného přerušení dodávek. Podle německého ministra hrozí „blokáda celého plynovodu Nord Stream 1“ od pondělí 11. července, kdy na plynovodu začínají každoroční údržbářské práce.

Nord Stream 1 se při každoroční údržbě obvykle odstaví na deset dnů. Podle Habecka by však vzhledem k dosavadnímu vývoji nebylo nijak překvapivé, kdyby Rusko oznámilo, že v rámci údržby narazilo na problém, kvůli kterému nelze provoz plynovodu obnovit.

Německý ministr hospodářství Robert Habeck na mimořádné tiskové konferenci k dodávkám a stavu plynu v zemi (23. června 2022)

Úplné přerušení dodávek plynovodem Nord Stream 1 by zpomalilo plnění německých zásobníků plynu v rámci příprav na zimní sezonu, což by pro Německo byly nepříjemné komplikace.

Poslanci německého Spolkového sněmu chtějí být německým domácnostem v šetření energiemi inspirací. Parlament hodlá kvůli očekávané energetické krizi své prostory v zimě méně vytápět a v létě méně klimatizovat, zhasnou se také světla, kdykoliv to bude možné, a vypne se všech 1 800 bojlerů, které poskytují teplou vodu pro koupelnová umyvadla.

Autoři: ,

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...