8. července 2012 10:23, aktualizováno  16:51 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Po 40 letech první svobodné volby. Zatím prý vedou liberálové

Libyjec líbá svůj prst, kterým dokazuje, že už odvolil | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Libyjec líbá svůj prst, kterým dokazuje, že už odvolil | foto: ČTK

TRIPOLIS V Libyi začalo sčítání výsledků sobotních voleb do přechodného parlamentu. Svobodné celostátní volby se v zemi konaly poprvé po více než 40 letech vlády vůdce Muammara Kaddáfího, jehož režim loni v srpnu svrhlo ozbrojené povstání.

Šéf pozorovatelské mise OSN Ian Martin serveru BBC řekl, že při svozu volebního materiálu z volebních místností nenastaly problémy a nic prý nenaznačuje, že by bylo třeba se kvůli sčítání vážně znepokojovat.

Volební místnosti se oficiálně uzavřely večer v 20:00. Televize Al-Džazíra ale uvedla, že na řadě míst se hlasování kvůli opožděnému začátku protáhlo.

Martin sdělil, že ještě dnes se hlasovali voliči v malých městech u pobřežní Syrty, kam byly volební dokumenty přivezeny pozdě a volby nemohly začít včas.

ČTĚTE TAKÉ:

Libyjci volili 200 členů přechodného národního shromáždění, které má jmenovat novou vládu a připravit zemi na plnohodnotné parlamentní volby. Hlasy podle předběžných údajů volební komise odevzdalo asi 1,6 milionu z 2,8 milionu registrovaných voličů, tehdy méně než 60 procent.

Podle agentury Reuters není zatím jasné, jak bude nové shromáždění fungovat ani jak silné zastoupení v něm budou mít islamisté. Liberální koalice se dnes nechala slyšet, že vede ve většině okrsků. Představitelé volební komise ale tyto zprávy komentovat nechtěli. První předběžné výsledky se čekají nejdříve v pondělí.

Hlasování provázely zprávy o protestech na východě země, kde řada radikálů žádá větší autonomii oblasti. Úřady během voleb informovaly o smrti dvou lidí, které označily za demonstranty usilující o narušení historického hlasování. Místní milice v závěru týdne na protest proti konání voleb a údajně nedostatečnému zastoupení východu v novém shromáždění narušili provoz několika ropných terminálů na východě země. Předseda libyjské ropné společnosti (NOC) ale dnes řekl, že činnost tří velkých ropných zařízení v Brize, Rás Lanúfu a v As-Sidru byla obnovena a úřady částečně obnovily těžbu. Poslední svobodné parlamentní volby se v zemi konaly v roce 1952 krátce po získání nezávislosti. V roce 1965, čtyři roky před nástupem Kaddáfího k moci, Libyjci volili znovu, politické strany se ale tehdy již voleb účastnit nemohly.

Historický milník

Sobotní hlasování se tak na mnoha místech neslo ve slavnostním duchu. V Benghází, kolébce loňského povstání, lidé oslavovali odpalováním raket směrem na moře. Nad Tripolisem byly vidět ohňostroje. Úleva nad hladkým průběhem voleb zavládla i v údajném Kaddáfího rodišti Syrtě, kde se loni odehrály jedny z nejhorších bojů.

Za historický milník volby označili šéfka evropské diplomacie Catherine Ashtonová a britský ministr zahraničí William Hague, podle nějž se zprávy o narušení pořádku zdály být izolované. Americký prezident Barack Obama slíbil, že USA budou Libyi partnerem, a varoval před obtížemi, které severoafrickou zemi při její transformaci čekají. Americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová upozornila, že Libyjce při vytváření "efektivní transparentní vlády, která sjednotí zemi", čeká namáhávaná práce.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!