Pondělí 15. července 2024, svátek má Jindřich
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Po Čechovi uneseném v Libyi pátrá Interpol

Svět

  19:01
Po Čechovi, kterého před týdnem v Libyi unesli ozbrojenci z hnutí Islámský stát, pátrá Interpol. Podle této policejní organizace je uneseným padesátiletý Pavel Hrůza z Velkého Meziříčí.

Interpol pátrá po zmizelém Čechovi foto: Interpol

Interpol zveřejňuje pátrání i s fotografií u všech osob, u kterých má jejich domovský stát indicie, že by se mohli nacházet v zahraničí. Jde přitom jak o hledané zločince, tak možné oběti trestných činů.

Interpol zveřejnil nejen fotografii uneseného Čecha, ale také další informace, které by mohly pomoci při pátrání. V tomto případě tak jde o popis přívěšku, který měl muž u sebe,  typ jeho mobilního telefonu nebo číslo přenosného počítače.

Incident se odehrál v pátek minulý týden, kdy skupina zahraničních pracovníků z ropného pole Ghaní padla do rukou radikálů.

Kromě Hrůzy byli uneseni také Rakušan, čtyři Filipínci, dva Bangladéšané a Ghaňan.

Asi 30 vozidel vtrhlo do areálu. „Ve vozidlech byli černě odění ozbrojenci, kteří měli údajně vlajku Islámského státu. A rakouská strana vychází, předpokládám, z toho, že ti zaměstnanci byli vehnáni do vozů a odvezeni,“ řekl nedávno ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. 

Česko podle ministra spolupracuje s ostatními státy, jejichž občané se po útoku pohřešují, i s mezinárodními organizacemi, které v Libyi působí. Praha do regionu také vyslala dva diplomaty, kteří už jsou na místě a mají sbírat informace a zajišťovat kontakty. Jejich počet je podle Zaorálka dostačující. „Ten počet odpovídá práci, která se má odvést,“ soudí.

Česku se podle ministra rovněž hlásí řada lidí, kteří tvrdí, že mají v oblasti kontakty, které by mohly pomoci muže najít. Úřady se nyní snaží mezi nimi najít ty nejspolehlivější. „Tohle vyhodnocování kontaktů a jejich hodnoty i těch hypotéz a variant, které se nám nabízejí, to je velká část té práce,“ přiblížil aktivity ministerstva a tajných služeb.

Autor: