7. května 2012 10:03 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Němci: Duo Merklande má šanci, že evropské výzvy zvládne

Angela Merkelová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Angela Merkelová | foto: ČTK

BERLÍN Po dvojici "Merkozy" povede teď Evropu duo "Merklande", shoduje se řada německých deníků v komentářích k nedělnímu vítězství socialisty Françoise Hollanda ve francouzských prezidentských volbách.

Kancléřce Angele Merkelové podle německého tisku navzdory výhradám vůči němu nezbývá než spojit síly s novým pánem Elysejského paláce a to samé platí i pro Hollanda. Některé deníky dokonce soudí, že toto partnerství bude fungovat lépe než spolupráce s Nicolasem Sarkozym.

"'Merklande' má dobrou šanci, že evropské výzvy zvládne," domnívá se například Süddeutsche Zeitung, podle něhož může být levicový francouzský prezident lepším partnerem pro konzervativní kancléřku než jeho pravicový předchůdce, "který začal šetřit, až když se Francie dívala na dno a spíše než o silnou Evropu mu šlo o silnou vlast".

"Duo 'Merkland' pokrývá konzervativně-liberální i sociálnědemokratickou Evropu. Jako velká koalice se může postarat o to, že německo-francouzské úkoly budou akceptovat i ostatní státy," soudí Süddeutsche Zeitung.

Spolupráce s Hollandem podle něj Merkelovou uchrání před tím, aby se stala "izolovaným hegemonem EU". "Pokud se oběma povede, bude úspěšná evropská cesta pokračovat. Pokud ztroskotají, mohou strach, frustrace a vztek občanů dostat v roce 2017 do Elysejského paláce nacionální populisty," předpovídá deník vycházející v Mnichově.

Merkelová a Hollande musí najít společnou řeč

Také Frankfurter Rundschau očekává, že se "Merkoland" stane "novým hvězdným párem Evropy". Ke spolupráci je podle něj nutí především krize v eurozóně, na jejíž řešení mají oba politici zatím rozdílný pohled. "Bude chvíli trvat, než si obě strany sednou. Před francouzskými parlamentními volbami v červnu si Hollande nemůže dovolit žádné větší ústupky ve svém politickém programu. Jedno je ale jisté: moc času krize v eurozóně Hollandovi a Merkelové nedá," píše frankfurtský list.

"Merkelová a Hollande nemohou jinak, než najít společnou řeč," domnívá se obdobně Sächsiche Zeitung. Regionální Mittelbayerische Zeitung k tomu nicméně podotýká, že prosazování kancléřčiných představ, jak zachránit euro, bude nyní výrazně obtížnější než dosud.

"Kancléřka a prezident se navzdory všemu posadí na nový tandem jménem Merkollande, na němž jeden pojede dopředu a druhý bude brzdit. Pokud se přitom nehnou z místa, spadne euro pod kola a Německo ještě pod větší finanční tlak. Merkelová bude Sarkozyho ještě hodně postrádat," věští bavorský deník.

ČTK, Lidovky.cz