Pátek 22. října 2021, svátek má Sabina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Po rvačce v ukrajinském parlamentu odvezla dva poslance záchranka

Svět

  23:01aktualizováno  17. prosince 8:31
KYJEV - Tvrdým soubojem mezi poslanci ukrajinské vládní Strany regionů a opozicí skončila dnes celodenní okupace sněmovního předsednictva, k níž se uchýlili poslanci opoziční strany Vlast na protest proti trestnímu stíhání své vůdkyně Julije Tymošenkové. Po krátkém souboji, při němž sněmovnou létala poslanecká křesla, musela zasahovat záchranná služba.

Bitva v ukrajinském parlamentu foto: ČTK

Poslanci ukrajinské opozice okupovali od rána sněmovnu kyjevského parlamentu na protest proti rozhodnutí ukrajinské justice trestně stíhat předsedkyni strany a bývalou ukrajinskou premiérku Juliji Tymošenkovou.

Expremiérka, která byla ve středu obviněna ze zneužití služebního postavení, označuje obvinění za politický útok.

Po bitvě v ukrajinském parlamentu byĺi dva poslanci odvezeni

Asi třicet poslanců opozice dopoledne zablokovalo předsednickou tribunu sněmovny a rozvinulo v čele jednacího sálu transparent s nápisem "Ruce pryč od Tymošenkové!" Tribunu poslanci blokovali celý den a večer novinářům oznámili, že hodlají ve sněmovně nocovat.

Večer ale do sněmovny vtrhla přesila vládních poslanců, kteří po několikaminutovém boji předsednickou tribunu ovládli a vystavené plakáty roztrhali. Podle agentury Unian při souboji létala vzduchem předsednická křesla. Opoziční poslanec Volodymyr Bondarenko utrpěl zlomeninu ruky, jeho stranický kolega Mychajlo Volyněc má tržnou ránu na hlavě a přeraženou čelist. Oba politiky odvezla z parlamentu záchranka, situaci na místě řešila policie.

"Jsou to zvířata, příště dojde na nože," napsal do Twitteru o vládních poslancích opoziční zastupitel Andrij Ševčenko.

Ukrajinská veřejnost již za léta nezávislosti přivykla vášnivým scénám z poslanecké sněmovny, kde se nezřídka zastupitelé uchylují k fyzickým útokům a hromadným rvačkám. Zvlášť houževnaté souboje předvedli poslanci voličům letos v květnu, kdy v jednacím sále parlamentu létala nad hlavami boxujících politiků vejce v oblacích kouře z dýmovnic.

Bývalá premiérka je obviněna z nezákonného využívání miliardových částek, které její vláda loni dostala z Japonska za prodej emisních povolenek. Po ministrech hospodářství, vnitra a životního prostředí je expremiérka už čtvrtou představitelkou bývalé ukrajinské vlády, kterou justice stíhá.

Opozice označuje žaloby za politicky motivované pronásledování.

Francouzský list Le Monde dnes zveřejnil tajnou americkou depeši z konce letošního února, kterou získal z internetového portálu WikiLeaks. Americký velvyslanec v Kyjevě v ní uvádí, že v době vlády Julije Tymošenkové bylo až 70 procent výdajů ze státní pokladny uvolněno bez veřejných soutěží.

Ambasador se odvolává na slova Iryny Akimovové, poslankyně Strany regionů, která je hlavním politickým soupeřem opozice soustředěné kolem Tymošenkové.

Rok 2010 v obrazech

Akimovová nyní pracuje jako ekonomický poradce prezidenta Viktora Janukovyče.

Podle Akimovové zhruba čtvrtina vládních výdajů realizovaných v roce 2009 prostřednictvím veřejného sektoru byla "rozkradena". Šlo asi o pět miliard dolarů (95 miliard korun).

Autoři: ,

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Test sluchátek: Z šesti novinek nás nejvíce nadchly ty nejlevnější

Premium Test zcela bezdrátových sluchátek přinesl docela neobvyklé překvapení: úplně nejlevnější model v celkovém hodnocení...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Mohlo by vás zajímat