18. září 2011 22:02, aktualizováno 19. 9 7:10 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Po střelbě do demonstrantů v Saná nejméně 26 mrtvých

Protivládní demonstranti z jemenské metropole Saná také neprchají. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Protivládní demonstranti z jemenské metropole Saná také neprchají. | foto: Reuters

SANÁ  Nejméně 26 lidí bylo zabito a údajně až 500 dalších zraněno střelbou bezpečnostních sil do účastníků dnešní mnohatisícové demonstrace v jemenské metropoli Saná. Proti demonstrantům nasadili vojáci údajně i protiletadlové pušky a samopaly, oznámily agentury AFP a AP s odvoláním na zdravotnické zdroje a svědky. Podle zprávy humanitární organizace Oxfam je v Jemenu hluboká potravinová krize a zemi hrozí hlad.

Jemenci požadují odstoupení prezidenta Alího Abdalláha Sáliha už od ledna a bezpečnostní zásahy proti nim si za tu dobu vyžádaly několik set mrtvých. Dnešní střelba vládních sil je ale první tvrdou akcí proti demonstrantům v Saná za několik týdnů. Podle svědků citovaných agenturou AP se dnes více než 100.000 lidí shromáždilo k protestu u budovy státní televize a vládních úřadů v Saná. Vládní síly se je snažily rozehnat, odstřelovači z okolních střech prý na ně začali střílet ostrými náboji a policie použila také vodní děla a slzný plyn.

Blokovali dopravu, zmocnili se kontroly

Po setmění se Saná ponořila do úplné tmy v důsledku náhlého výpadku elektřiny. Ten následoval poté, co se demonstranti zmocnili kontroly nad důležitým mostem, blokovali dopravu a začali stavět stany. Tisíce dalších protestujících zaútočily na vládní budovy a začali zapalovat domy, z nichž na ně údajně útočí odstřelovači a provládní gangsteři.

Informace o obětech potvrzují také lékaři, kteří zraněné ošetřovali. Mnozí mrtví a zranění měli střelné rány v obličeji, na hlavě a na hrudníku, řekl AP lékař Muhammad Abahí.

ČTĚTE TAKÉ:

Prezident Sálih je u moci od roku 1978. Hlavním požadavkem demonstrantů a opozice je jeho odstoupení, Sálih ale dosud vytrvale odmítal podepsat dohodu o předání moci navrženou arabskými státy v Perském zálivu.

Od červnového útoku na mešitu v prezidentském areálu se Sálih zotavuje z utrpěných zranění v Saúdské Arábii. Počátkem týdne pověřil viceprezidenta Abdar Rabbúa Mansúra Hadího vyjednáváním s opozicí a údajně i podpisem dohody o předání moci.

PSALI JSME:

Politické násilnosti zmítající Jemenem od začátku roku ochromily ekonomiku země, způsobily závratné zvýšení cen pohonných hmot a pádící inflaci. Konstatuje to mezinárodní humanitární organizace Oxfam ve své pondělní zprávě, z níž dnes v předstihu citovala agentura AFP.

Potravinová krize

Jemen čelí vážné potravinové krizi, konstatuje Oxfam a varuje před skutečnou "katastrofou", pokud se mezinárodní společenství nezmobilizuje na pomoc této nejchudší arabské zemi.

Hlad se v Jemenu všeobecně rozšířil a země je na prahu chronické podvýživy, tvrdí Oxfam, podle níž je třetina z 22 milionů Jemenců postižena hospodářským úpadkem. Za jeho hlavní oběti pak označuje děti a ženy.

Politická nestabilita a bezpečnostní nejistota v zemi, kde se zároveň aktivizují skupiny napojené na teroristickou síť Al-Káida, přitom výrazně omezují možnosti humanitárních operací v Jemenu, uvádí Oxfam.

ČTK

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.