Neděle 16. června 2024, svátek má Zbyněk
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Čech z istanbulského letiště: Po výbuchu nastala panika. Nevím, jak se dostanu domů

Svět

  11:38
ISTANBUL/PRAHA - Na letišti v Istanbulu i nadále zůstávají i Češi, kteří zde uvízli kvůli nočnímu pokusu o ozbrojený převrat. Lety jsou buď zrušené nebo zpožděné, telefonní spojení stále vypadává. „Do salonku vběhli lidé, křičeli. Někdo tu pak rozbil skleničku, načež nastala panika podruhé,” popsal pro Lidovky.cz noc na Atatürkově letišti Čech Michal Švihla.

Michal Švihla uvízl na istanbulském letišti. foto: Michal Švihla

Češi v Turecku jsou v pořádku, ale varování nevycházet trvá. Lety do Istanbulu váznou

Lidovky.cz: Mohl byste popsat, jaká je současná situace na letišti?
Na letišti se momentálně neděje vůbec nic, všechny lety jsou zpožděné nebo zrušené, tam, kde problikává Go to Gate, jsem to neprozkoumával, neboť jde o destinace, které jsou naprosto nezajímavé. Bohužel ale nevidím ven, tak nemůžu situaci nějak víc posoudit.

Lidovky.cz: Jak vypadala noc na letišti?
Kromě toho, že jsme slyšeli mezi druhou a čtvrtou pět krátkých výbuchů, tak se v podstatě nedělo nic. Po prvním výbuchu nastala panika, všichni zalehli k zemi. Do salonku vběhli lidé, křičeli. Někdo tu pak rozbil skleničku, načež nastala panika podruhé. Na třetí, čtvrtý, pátý výbuch už nikdo nereagoval. To se ozvala dutá rána, až se otřásla budova.

Cestující nedaleko letiště v Istanbulu. Letecká doprava do Turecka a přes něj...
Žena se dvěma dětmi míjí tanky před nedaleko letiště v Istanbulu. Ozbrojený...

Lidovky.cz: Postarali se o vás na letišti?
V jedenáct hodin nás zahnali přes celní odbavení a víc se o nás nikdo nestaral. Já jsem s pár lidmi strávil noc v salonku. Většina lidí neví, která že se dá použít, byla někde nahoře.

V salonku se o nás postarali, i když asi před hodinou všechno jídlo a pití vyklidili a není tu nic. Přes noc to bylo ale bez problému. Ze strany letiště ale nemáme žádné informace, jen tu sedíme a koukáme, co se píše na internetu, o tom, co se venku děje.

Na krizovou linku českého ministerstva zahraničí volala od noci zhruba stovka turistů, kteří jsou v zemi na dovolené. "Většinou se ptali na situaci, jak se vyvíjí, a možnosti odletů," řekla mluvčí Černínského paláce Michaela Lagronová.

"V závislosti na vývoji bezpečnostní situace v zemi a znovuzprovoznění letecké dopravy budeme usilovat o zajištění bezpečného návratu Čechů," uvedl už ráno premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Ministerstvo zahraničí v noci vydalo doporučení, aby Češi do země necestovali. Ty, kteří tam již jsou, nabádá k opatrnosti.

Lidovky.cz: Máte představu, jak se dostanete domů?
Zatím představu nemám, teď zkoušíme hledat hledat letenky, bohužel odkud jsem letenky měl, tam jsem se nedovolal. Není ale ani jasné, že odsud něco poletí.

Lidovky.cz: Zatím jste se tedy rozhodl zůstat na letišti?
Ono nemá moc smysl chodit někam jinam, tady v tom salonku je celkem pohodlí. Pokud něco poletí, pokusím se dostat do Vídně nebo do Prahy.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!