Pátek 23. dubna 2021svátek má Vojtěch 11 °C polojasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

VIDEO: Úlomek himálajského ledovce se v Indii zřítil do přehrady. Po následných záplavách se pohřešuje přes sto lidí

V Indii se odlomil kus himálajského ledovce a zřítil se do místní přehrady, což... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V Indii se odlomil kus himálajského ledovce a zřítil se do místní přehrady, což... | foto: ČTK

Dillí Na severu Indie se v neděli odlomil kus himálajského ledovce a zřítil se do místní přehrady, což způsobilo záplavy. Přinejmenším sedm lidí zemřelo a dalších 125 osob se pohřešuje, ale jejich počet ještě může růst, informovala agentura Reuters s odvoláním na představitele severoindického státu Uttarákhand.

Agentura AP hovoří o nejméně devíti mrtvých a 140 pohřešovaných. Povodeň zřejmě zničila jednu vodní elektrárnu a druhou poškodila. Úřady nařídily evakuaci vesnic v okolí řeky Alaknanda. Vláda na místo vyslala pomoc a záchranáře.

Záběry zveřejněné na sociálních sítích ukazují množství vody, která se valí oblastí a devastuje ji, píše na svém webu BBC. Zveřejnila také video, na kterém je vidět, jak proud vody strhává přehradu.

Podle agentury AP povodeň zničila vodní elektrárnu Rišiganga a vodní elektrárnu Dhauliganga poškodila. Velký počet pohřešovaných tvoří právě pracovníci elektrárny Rišiganga, podotkla později agentura Reuters. Záplavy poškodily i zatím neupřesněný počet domů.

V Indii se odlomil kus himálajského ledovce a zřítil se do místní přehrady, což...
Zemřelo nejméně 26 lidí.

Údaje o neštěstí se však v různých médiích od začátku místy liší. Reuters původně psal, že úřady měly obavy ze smrti až 150 lidí. AP píše s odvoláním na své zdroje o 140 pohřešovaných v obou vodních elektrárnách.

U elektrárny Dhauliganga se nachází tunel, ve kterém zůstalo uvězněných nejméně 16 lidí, uvedla AP s odvoláním na mluvčího místní policie. Reuters později bez podrobnějších detailů uvedl, že dvanáct lidí z jednoho tunelu se povedlo zachránit a další uvázlé v jiném tunelu se záchranáři snaží vyprostit.

Na řece Alaknanda a jejích přítocích se nachází řada přehrad a vodních elektráren. Úřady v neděli vypustily vodu ze dvou přehrad, aby zabránily záplavám ve městech níže po proudu řeky Alaknanda, píše AP.

„Přišlo to velmi rychle, nebyl čas nikoho varovat. Měl jsem pocit, že svět byl smeten,“ řekl agentuře Reuters jeden z obyvatel vesnice Raini, který popsal, že se údolím valila lavina prachu, kamení a vody. Místní obyvatelé se podle něj obávají, že zemřeli pracovníci elektrárny a také vesničané, kteří kolem řeky hledali dřevo nebo pásli dobytek. „Vůbec netušíme, kolik lidí je pohřešováno,“ dodal.

Indický premiér Nárendry Módí sdělil, že situaci průběžně sleduje. „Indie stojí při Uttarákhandu a národ se modlí za bezpečnost všech, kdo tam jsou,“ napsal na Twitteru. Ministr vnitra Amit Šáh uvedl, že na místo míří letecky záchranáři, aby pomohli místním úřadům se záchrannými pracemi. Armáda do oblasti vyslala vojáky.

Bleskové záplavy a sesuvy půdy jsou ve státě Uttarákhand poměrně časté. V roce 2013 zapříčinily silné deště ničivé povodně, které zabily skoro 6000 lidí. Média neštěstí označovala za „himalájské tsunami“, jelikož voda z bahnem a kamením, která se valila z hor, smetla domy, silnice i mosty.

Lítost nad událostí vyjádřil na svém twitterovém účtu i ministr zahraničních věcí ČR Tomáš Petříček.

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

Vadí mi, když u nás Slováci nemluví česky, říká hlasová poradkyně

Nazývá věci pravými jmény a je jí jedno, jestli se někdo urazí nebo se bude... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nazývá věci pravými jmény a je jí jedno, jestli se někdo urazí nebo se bude pohoršovat. Je dost zralá a dost zaměstnaná...

Cestu do Egypta nedoporučuji. Covid tu prodělat nechcete, říká velvyslanec

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V turistických letoviscích jsou nemocnice pro pacienty s covidem-19. Je však třeba mít dobré pojištění v případě...

Jarní úklid raz dva: Jak na čistou podlahu i bez lezení po kolenou a otravného ždímání hadru?
Jarní úklid raz dva: Jak na čistou podlahu i bez lezení po kolenou a otravného ždímání hadru?

Přes zimu jsme si do domácností natahali spoustu nepořádku, kterého je teď potřeba se zbavit. Doba si žádá pořádný jarní úklid. V redakci jsme...