Středa 29. listopadu 2023, svátek má Zina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Floridu obemkly dvě bouře. Jedna na poloostrov udeří plnou silou

Svět

  15:51
Bouře Franklin zesílila na hurikán třetí kategorie a stala se prvním silným hurikánem letošní sezony v Atlantiku, informovalo v pondělí americké Národní hurikánové středisko (NHC). V následujících dnech bude postupovat na sever a severovýchod v bezpečné vzdálenosti od americké pevniny. Na tu však podle meteorologů udeří bouře Idalia postupující Karibikem.

Franklin je podle posledního hlášení asi 800 kilometrů jihovýchodně od Bermud a provází jej vítr o rychlosti až 185 kilometrů v hodině. Jako tropická bouře předtím zasáhl Dominikánskou republiku, východnímu pobřeží USA by se však měl vyhnout, předpovídá NHC.

Idalia se mezitím nacházela jižně od západního cípu Kuby a v úterý bude podle meteorologů postupovat na sever nad Mexickým zálivem směrem k západnímu pobřeží Floridy. „Podle současné předpovědi se Idalia stane silným hurikánem, než dosáhne pobřeží Floridy,“ varuje NHC. Podle agentury panuje sílící riziko nebezpečného větru a „život ohrožujícího“ vzedmutí moře.

Extrémní podmínky na západě Floridy hrozí od úterního večera, hlavní nápor bouře s větrem přes 150 kilometrů v hodině se pak čeká ve středu. Výstrahy se vztahují i na město Tampa a okolí, kde žijí miliony lidí, střed hurikánu by mohl udeřit severněji.

„Ještě to ani nedorazilo na Kubu a voda v (Mexickém) zálivu je velmi, velmi teplá, takže to poskytne jisté palivo, aby tahle věc nabrala o něco větší rychlost,“ uvedl na nedělní tiskové konferenci floridský guvernér Ron DeSantis. Pro 33 floridských okresů předtím vyhlásil stav nouze.

Varování přichází necelý rok poté, co se přes jihozápad Floridy přehnal hurikán Ian, který si vyžádal desítky obětí. Zda bouře Idalia dosáhne takové intenzity, zatím není jasné, situaci však zhoršuje rekordní teplota vod v Mexickém zálivu, který na nevídanou úroveň ohřálo mimořádně teplé léto na jihu USA. To může vyústit v rychlé zesilování Idalie při přesunu nad touto oblastí, které by komplikovalo předpovídání dopadů, popisuje list Tampa Bay Times.

NHC odhaduje, že atlantický region letos zažije mimořádně aktivní sezonu hurikánů. Ta zpravidla vrcholí v první polovině září.

29. září 2022

Autoři: ,