Pátek 3. května 2024, svátek má Alexej
130 let

Lidovky.cz

Svět

Rok 2022 byl pátým nejteplejším od konce 19. století, zjistili američtí vědci

Uměle zasněžený kopec poblíž bavorské vesnice Ruhpolding v jižním Německu. (11. ledna 2023) foto: Profimedia.cz

Rok 2022 byl pátým nejteplejším od roku 1880, kdy měření odstartovalo. Ve čtvrtek to uvedli američtí vědci, podle nichž bylo zároveň uplynulých devět let nejteplejších od doby před průmyslovou revolucí. Odborníci varovali, že jsou tak v ohrožení cíle pařížské klimatické dohody z roku 2015 omezit globální oteplení na 1,5 stupně Celsia v porovnání s předindustriální érou.
  20:38

Rok 2022 podle odborníků z Národního úřadu pro oceán a atmosféru (NOAA) a Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) sdílí pátou příčku s rokem 2015. A to navzdory klimatickému jevu La Niňa v Tichém oceánu, který běžně mírně snižuje globální teploty. Průměrné teploty na světě jsou nyní o 1,1 až 1,2 stupně Celsia vyšší oproti době před průmyslovou revolucí.

„Tempem, kterým postupujeme, nám nebude trvat více než dvě desetiletí, než překročíme limit Pařížské dohody. Nevyhnuli bychom se těm nejničivějším dopadům. Jediný způsob, jak to zastavit, je přestat vypouštět skleníkové plyny do atmosféry,“ řekl Gavin Schmidt, šéf amerického Goddardova institutu pro kosmický výzkum.

Schmidt dále uvedl, že očekává, že rok 2023 bude ještě o trochu teplejší než ten loňský, právě kvůli slabšímu působení jevu La Niňa. Ten běžně trvá kolem pěti měsíců a označuje ochlazení hladiny Tichého oceánu v některých místech o tři až pět stupňů Celsia.

Klimatickým změnám vědci připisují extrémní počasí na planetě v roce 2022. Léto v Evropě bylo historicky nejteplejší a především ve středomořských státech se projevilo ničivými požáry.

Navzdory tomu, že největší znečišťovatelé slibují, že své emise sníží na nulu, podíl oxidu uhličitého v atmosféře dále roste. Jeho koncentrace v minulém roce dosáhla úrovně, jakou Země nepamatuje poslední tři miliony let, říká Schmidt.

Na letošní klimatické konferenci COP28 ve Spojených arabských emirátech (SAE) světové země zhodnotí, jak se jim daří plnit závazky Pařížské dohody.

Jako prezident COP28 byl nicméně vybrán ředitel státní ropné společnosti SAE, což mezi vědci i environmentalisty vzbuzuje obavy, že zástupci fosilního průmyslu budou mít vliv na diskuse, píše Reuters.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!