Pátek 27. května 2022, svátek má Valdemar
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Počasí trápí Evropu: V Polsku nejezdí vlaky, Albánce sužují záplavy

Svět

  11:34
VARŠAVA/BERLÍN - Počasí komplikuje život lidem v mnoha evropských zemích. Mráz a sníh znepříjemnily život německým řidičům. Kvůli náledí havarovala v Německu řada aut, nehody si vyžádaly nejméně jeden lidský život. Sousední Polsko trápí sněhem přetížené střechy a problémy na železnici.

Albánci rybaří na rozvodněné řece. foto: Reuters

Od sněhových přívalů si v příštích dnech neodpočine Wales a Skotská vysočina. Sever Albánie se vyrovnává s masivními záplavami.

Německá dálnice A7 u šlesvicko-holštýnského Neumünsteru, A2 na Hannoversku stejně jako A19 v Meklenbursku-Předním Pomořansku byly kvůli nehodám, závějím a popadaným stromům několik hodin zcela uzavřeny. Situace se částečně zlepšila ráno, kdy se silničářům podařilo většinu překážek odstranit.Kachny na procházce zasněženým španělským parkem

Na kluzkých vozovkách došlo k řadě nehod. V Severním Porýní-Vestfálsku zahynul dvaadvacetiletý řidič poté, co jeho vůz dostal na náledí smyk a narazil do plně naloženého kamionu. U Hannoveru se na dálnici A2 převrátil nákladní vůz. Za ním jedoucí řidič osobního vozu nestihl včas zabrzdit a do kamionu narazil. Také na dalších místech v Německu si policisté i hasiči připsali řadu zásahů, které se většinou obešly bez vážnějších zranění.

V Polsku i dnes trvají problémy na železnici, a to zejména v oblasti Katovic, Čenstochové a Krakova. Dráhy zrušily asi 100 spojů, jde hlavně o vlaky na regionálních tratích. Provoz je omezený na asi 200kilometrovém úseku železnice, může za to hlavně námraza na trolejích a polámané stromy na kolejích.

V Miroslawicích nedaleko Vratislavi se dnes zřejmě pod tíhou sněhu zhroutila další skladištní hala, v níž byly skladovány vánoční ozdoby. Ve skladu pravděpodobně nikdo nebyl, na místě zasahují hasiči a prověřují to. V těchto dnech se nedostatkovým zbožím v Polsku stávají lopaty a hrábla na sníh. Obchody pro kutily většinu zásob rozprodaly již o víkendu a neočekávají, že by v příštích dnech měly dostat velké dodávky těchto nástrojů.Úklid sněhu na německé železnici

Britští silničáři, kteří se v posledních dnech potýkali s mimořádnými přívaly sněhu, začali podle serveru telegraph.co.uk nejméně o 25 procent méně solit a štěrkovat vozovky, protože zásoby posypového materiálu se značně ztenčily. Nový posyp by měly technické služby obdržet ke konci týdne.

Albánie se potýká se záplavami
V příštích 48 hodinách by mělo podle meteorologů napadnout ve Walesu až 15 centimetrů sněhu, ve Skotské vysočině se očekává asi 20 centimetrů nového sněhu.

Sever Albánie trápí již několik dní záplavy, které jsou kvůli dlouhotrvajícím dešťům nejsilnější za posledních padesát let. Vodohospodáři upouštěli vodu ze třech přehrad na Drině, aby zabránili jejich přelití. Již dříve albánský prezident Bamir Topi ujistil obyvatelstvo, že jejich protržení nehrozí.

Své domovy musely kvůli rozvodněným řekám opustit tisíce lidí. Řada Albánců nemá přístup k pitné vodě a některé oblasti severoalbánského Skadaru jsou přístupné jen na loďkách. Úřady již oznámily, že situace se začíná rychle zlepšovat.

Nepříznivé zimní počasí si v Evropě vyžádalo již více než 100 obětí. Jen v samotné Británii, kde udeřila nejhorší zima za posledních 30 let, zemřelo od Vánoc 26 lidí, napsal list Die Presse.

Autoři: ,

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat