Pátek 1. března 2024, svátek má Bedřich
130 let

Lidovky.cz

Počet katolíků a evangelíků v Německu prudce klesá. Loni přišla církev o 660 tisíc členů

Svět

  7:34
BERLÍN - Katolické a evangelické církvi v Německu se ani nadále nedaří zastavit prudký propad počtu členů. Jen v loňském roce klesl dohromady o 660 tisíc. Zástupci církví to koncem týdne oznámili na tiskových konferencích v Bonnu a Hannoveru.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) foto: Tereza Krampolová/HedvanbnáStezka.cz

Počet členů evangelické církve se loni snížil o 390 tisíc na 21,5 milionu, počet katolíků pak o 270 tisíc na 23,3 milionu. Od evangelíků loni z vlastního rozhodnutí odešlo na 200 lidí, což je asi o deset tisíc více než v roce 2016. Z katolické církve vystoupilo 168 tisíc lidí, tedy zhruba o šest tisíc více než předloni.

„Počet vystoupení z církve bolí. Zůstává na vysoké úrovni,“ konstatovali katolíci, kteří podle svých slov pátrají po příčinách takovéhoto vývoje. Evangelická církev pokles počtu svých členů zdůvodňuje především demografickými změnami. Na 350 tisíc evangelíků totiž loni zemřelo a mladých lidí tolik do církve nevstupuje.

Sociolog náboženství Andreas Püttmann ale s touto argumentací úplně nesouhlasí. Důvodem poklesu počtu členů církví jsou podle něj mnohem spíše celospolečenské změny, které nejsou církve schopné ovlivnit, ať už jde o rostoucí vzdělanost, individualizaci, urbanizaci nebo výrazně širší nabídku volnočasových aktivit.

Autor: