21. července 2018 16:48 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Německá armáda chce řešit personální nouzi verbováním cizinců

Německý bundeswehr. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Německý bundeswehr. | foto: Reuters

BERLÍN Německá armáda zvažuje možnost přijímání cizinců ze zemí Evropské unie do svých řad. Mluvčí bundeswehru to řekl v sobotu v Berlíně agentuře DPA. Ozbrojené síly tak chtějí řešit nedostatek lidí. „Armáda poroste, potřebujeme kvalifikované odborníky. Proto tuto možnost pečlivě zvažujeme,“ řekl mluvčí.

Možnost verbování cizinců do německé armády v sobotním rozhovoru s listem Augsburger Allgemeine připustil i armádní expert sociálních demokratů Karl-Heinz Brunner. Upozornil ale, že i v případě, že cizinci dostanou příslib německého občanství, „by bundeswehr mohl vypadat jako armáda žoldáků“.

Podle DPA se německé ozbrojené síly potýkají s nedostatkem lidí po léta. Expert parlamentní frakce CSU na brannou politiku Florian Hahn listu Augsburger Allgemeine řekl, že „v rámci svobody pohybu uvnitř Evropské unie mohou vznikat moderní modely,“ jak početní stav vojáků zvýšit.

Alice Weidelová z protiimigrační Alternativy pro Německo (AfD) soudí, že jediným receptem na personální nouzi je obnovení všeobecné branné povinnosti.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!