1. ledna 2010 14:33, aktualizováno 2. 1 11:42 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Počet obětí novoročního útoku v Pákistánu stále roste: 93 mrtvých

Při atentátu v Pákistánu zemřely desítky lidí a mnoho dalších bylo zraněno. (snížená kvalita snímku, je převzatý z TV vysílání) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Při atentátu v Pákistánu zemřely desítky lidí a mnoho dalších bylo zraněno. (snížená kvalita snímku, je převzatý z TV vysílání) | foto: ČTK

ISLÁMÁBÁD Počet mrtvých po novoročním atentátu v severozápadním Pákistánu vzrostl na 93. Sebevražedný útok během volejbalového utkání u města Lakki Marvat se tak podle agentury AFP stal třetím nejkrvavějším v historii Pákistánu. Na dnešek se chystají pohřby mrtvých, kteří přišli o život při masakru, který je jasným varováním Pákistáncům odvažujícím se stavět na odpor povstalcům z hnutí Taliban.

Podle dostupných informací vjel atentátník v autě typu SUV naloženém výbušninami do davu v Lakki Marvatu. Toto město leží blízko kmenových území Jižní a Severní Vazíristán, kde mají své bašty Talibanci. Podle svědků byl na místě ještě druhý vůz, který po výbuchu ujel. 

Terčem atentátu měli být podle Chána pravděpodobně kmenoví stařešinové, kteří zorganizovali v dané oblasti ležící blízko kmenových území Severní a Jižní Vazíristán, jež jsou baštami extremistických islamistů z hnutí Taliban, občanské milice proti radikálům. Proti nim sice bojují v dané oblasti policejní síly, ty jsou ale málo početné, špatně placené i vyzbrojené.

Různé kmeny proto v minulých dvou letech vzaly bezpečnost do vlastních rukou a vybudovaly pro boj s Talibanem milice.

Tento krok ale znamenal pro kmenové vůdce velké osobní riziko. Už několik jejich shromáždění se stalo terčem sebevražedných útoků, extremisté často útočí i na jednotlivé stařešiny.

Od října, kdy pákistánská armáda zahájila na kmenových územích rozsáhlou ofenzivu, připravily odvetné pumové a sebevražedné útoky povstalců v zemi o život přes 500 lidí.

Exploze značně poškodila i 20 okolních domů, jejichž trosky pohřbily zatím neupřesněný počet lidí. I z nich záchránáři vytahovali mrtvé. "Je to tragédie. Všude kolem jsou kusy roztrhaných lidských těl," řekl Reuters svědek.


Atentátník zaútočil v okamžiku, kdy skupina mladíků hrála volejbalový zápas. Kolem nich byl shromážděný dav 200 - 300 diváků, mezi nimi byli i starší lidé a děti. Ministryně zahraničí Hillary Clintonová podle agentury AP páteční krvavý atentát v Pákistánu odsoudila a ujistila, že Spojené státy budou nadále podporovat snažení pákistánského lidu čelit násilnému extremismu a posílit demokracii.

USA, které jsou klíčovým spojencem Pákistánu, naléhají na rozhodný postup proti islámským teroristům, protože jsou znepokojeny možností, že se extremistům podaří destabilizovat Pákistán vlastnící jaderné zbraně.

mtrMiluše Trefancová, ČTK

Najdete na Lidovky.cz