28. srpna 2018 11:47, aktualizováno  18:18 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Migranty nepřijmeme, řekl Babiš v Itálii. Podle něj je potřeba pomoci v Africe

Andrej Babiš na pracovní návštěvě v Itálii. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Andrej Babiš na pracovní návštěvě v Itálii. | foto:  Michal Růžička, MAFRA

ŘÍM Česko nepřijme žádného ilegálního migranta. S touto zprávou se premiér Andrej Babiš vydal na zahraniční cesty do Itálie a na Maltu. Chtěl zjistit, jak na ni budou partneři reagovat. Zároveň chtěl na vlastní oči vidět, jak funguje boj s pašeráky lidí, proto navštívil hned několik velitelství.

Červené koberce, inspekce palácových stráží i státní hymny. Českého předsedu vlády Andreje Babiše včera přivítali v Římě i Vallettě s velkými poctami. Premiér se se totiž rozhodl osobně předat jasný vzkaz svému italskému i maltskému protějšku: Česká republika nepřijme žádného ilegálního migranta.

Předtím, než se však Andrej Babiš v Římě setkal s italským předsedou vlády, zavítal na velitelství námořní operace Sofia. Cílem schůzky bylo podle předsedy vlády mimo jiné i seznámit se s výsledky, ale i fungováním operace, která má za cíl zabránit pašerákům převážet migranty do států Evropské unie.

„Zabavili jsme 551 lodí pašeráků a již jsme za dobu našeho fungování předali italským vyšetřovatelům přesně 151 pašeráků,“ pochlubil se na velitelství v Římě médiím výsledky operace mluvčí velitelství kapitán Sonnino Antonello de Renzis.

Premiér Andrej Babiš svou cestu zahájil v operačním středisku Sophia, která...
Babiš se mimo jiné  pozdravil i se třemi českými vojáky, kteří na velitelství...

„Bylo to pro mě velmi poučné,“ uvedl Babiš po setkání s velením. „Cílem evropských úřadů je teď zajistit spolupráci s Libyí a najít vyloďovací přístavy mimo Evropy“ vysvětlil premiér, který byl po diskusi s velením překvapen, že „občas dochází k absurdním situacím“, kdy bezpečnostní složky zadrží loď a až po cestě do přístavu zjišťují od lidí na palubě, kdo je uprchlík a kdo pašerák.

Podle jednoho z pěti českých zástupců při operaci Sofia plukovníka Pavla Mrůzka však na takových případech není nic podivného. „Jde o naprosto standardní proceduru, na níž neshledávám nic absurdního,“ řekl Mrůzek pro média po rozhovoru s premiérem. Podle něj v současnosti chybí hlavně politická vůle ke změnám, což se předseda české vlády snaží změnit. Sám se rozhodl, že chce mít informace o boji s migrací z první ruky a po návštěvě velitelství operace Sofie plánuje prý i návštěvu úřadu na ochranu vnějších hranic EU Frontex.

„Abych to celé pochopil,“ vysvětlil Babiš, který se následně odebral do parku Villa Borghese, do kterého plánuje česká vláda věnovat sochu Jana Amose Komenského. Premiér u té příležitosti připomněl, že řešení migrační krize netkví „přesunu národů, ale ve vzdělávání.“

Premiér se poté v Římě setkal se svým italským protějškem Giuseppem Contem. Při více než půlhodinovém jednání mezi čtyřma očima se Babiš snažil Contemu vysvětlit pozici české vlády a zároveň, jak již před odletem avizoval, chtěl vyslechnout Conteho názor na migraci a řešení problémů s alokací uprchlíků.

Absolutní odmítnutí ilegálních uprchlíků oznámil Babiš již začátkem týdne v rozhovoru pro deník MF DNES a včera stejnou zprávu předal Babiš i během jednání s premiérem Contem. „On to chápe,“ sdělil Babiš na tiskovém brífinku po schůzce na italském úřadu vlády, která se protáhla o půl hodiny oproti plánu. Kvůli tomu se musel zrychlit zbytek programu a premiérovo původně půlhodinové setkání s primátorkou Říma muselo být zkráceno na deset minut.

Premiérova kolona se poté hnala z centra města od Kolosea na letiště, aby nahnala alespoň část téměř čtyřicetiminutového zpoždění.

Na Maltě českého premiéra přivítali s velkými poctami. Po městě byly vyvěšeny české vlajky a před sídlem vlády čekala palácová garda a pochodová kapela, které provedly malou ukázku svého umu. Premiér svému maltskému protějšku sdělil stejné zprávy, jako premiérovi Contemu.

„Je to otázka peněz“

Podle Babiše je potřeba naprosto zastavit přijímání migrantů a vytvořit celoevropský plán pomoci africkým zemím, ze kterých migranti do EU přicházejí. Český předseda vlády uvedl, že je potřeba, aby země jako Tunisko, Maroko, či Libye zastavily příliv migrantů již na své jižní hranici. Pokud by se tak stalo, nemusely by na jejich území vznikat žádné uprchlické tábory, tvrdí premiér.

„Je to otázka peněz,“ řekl médiím s tím, že je potřeba dostatečně podporovat státy, které se s hlavním náporem migrace potýkají. „Když Evropa vyšle jasný signál, že uprchlíky nebereme, tak se to možná zásadně změní.“

Dodal však, že se italský premiér obává, že tento přístup situaci nezmění. „Ale já říkám, řešme nejdříve proces zastavení migrace a dohodu se severními africkými zeměmi, aby ti lidé vůbec neodcházeli,“ vysvětlil svůj postoj. „Pokud lidé v Africe budou vzdělaní a jejich země budou v pořádku, tak nebudou chtít nikam jít.“

Mezitím v Itálii jednali o migrační politice i italský vicepremiér Matteo Salvini a maďarský premiér Viktor Orbán. Premiér Andrej Babiš podle svých slov v pondělí hovořil s Orbánem, o čem však nespecifikoval.

Předseda české vlády na Maltě po bilaterálním jednání společně s premiérem Muscatem položili věnce k pomníku zesnulého českého prezidenta Václava Havla. Premiér Babiš poté navštívil dvě vojenské základny, kde podnikl i projížďku na lodi. Opět prý proto, aby lépe poznal, jak fungují složky bojující proti nelegální migraci ve Středozemním moři.

Martin Hampejs

Autor

Martin HampejsMartin.Hampejs@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz