Pondělí 18. ledna 2021svátek má Vladislav -3 °C sněžení Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Počty nakažených ve světě nadále rostou. Rekordní čísla hlásí Indie, nemoc se masivně šíří v Latinské Americe

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto: ČTK

Moskva/Dillí/Washington/Brasília Koronavirová pandemie ve světě nepolevuje. Rekordní čísla hlásí Indie, počty nakažených nadále rostou v Latinské Americe i Rusku. Spojené státy překonaly hranici šesti milionu nakažených, nejhůře je na tom aktuálně středozápad země.

Rusko oznámilo 4993 nových případů nákazy koronavirem a 83 úmrtí za uplynulých 24 hodin. Celkem se v nejrozlehlejší zemi světa s přibližně 146 miliony obyvatel od začátku pandemie nakazilo 995 319 lidí, z toho 17 176 lidí nákaze podlehlo. Celkem 809 387 pacientů se dosud uzdravilo z nemoci covid-19, kterou koronavirus způsobuje. Rusko je z hlediska počtu nakažených čtvrtou nejpostiženější zemí světa po Spojených státech, Brazílii a Indii. Z hlediska počtu úmrtí je na 12. příčce.

Pokud se vezme v úvahu počet mrtvých se zřetelem k počtu obyvatel, pak je Rusko podle JHU nyní na 42. příčce. Ruské údaje o úmrtnosti ale budí pochyby u západních odborníků i médií.

Počty nakažených v Latinské Americe nadále rostou

Kolumbie, kde se po více než pěti měsících uvolňuje všeobecné omezení pohybu, dosud eviduje 607 938 potvrzených případů koronavirózy, což je sedmý největší počet na světě, a 19 364 souvisejících úmrtí. Aktivních případů je 136 702, sdělilo místní ministerstvo zdravotnictví. Více než třetina kolumbijských případů covidu-19 připadá na hlavní město Bogotá. 

Brazílii je druhou nejhůře zasaženou zemí na světě po USA a dosud zaznamenala už přes 3,86 milionu případů nákazy. V neděli do statistik  přibylo i 566 úmrtí, čímž tam celkový počet zemřelých spojených s covidem-19 vzrostl na 120 828.

Druhý nejvyšší počet infikovaných koronavirem SARS-CoV-2 v Latinské Americe od počátku pandemie zaznamenalo Peru. Tato země se 33 miliony obyvatel eviduje dosud 647 166 případů nákazy, z toho 2603 za poslední den. V úmrtí spojených s covidem-19 (28 788) je Peru nejhůře postiženou zemí světa v přepočtu na sto tisíc obyvatel, nepočítá-li se maličký stát San Marino.

Rekordní nárůsty nakažených za den zaznamenala v minulém týdnu Argentina, kde o víkendu počet dosud zjištěných případů překonal 400 000 a země je tak už jedenáctá na světě. Za poslední den v této zemi se zhruba 45 miliony obyvatel přibylo 7187 potvrzených nákaz a 104 úmrtí spojených s covidem-19, celkové počty od počátku pandemie tam tak vzrostly na 408.426 nakažených a 8457 úmrtí. V minulém týdnu zaznamenali v Argentině za den až 11 717 nakažených.

Epidemie v USA je na vzestupu především na středozápadě

Počet případů koronavirové nákazy ve Spojených státech v neděli překročil hranici šesti milionů. V posledních dnech zaznamenaly rekordní denní nárůsty nových případů infekce státy Iowa, Severní Dakota, Jižní Dakota a Minnesota. Státy Montana a Idaho pak mají rekordní počty hospitalizovaných s covidem-19. Mnoho nových případů v Iowě se objevilo v univerzitních okresech.

Celkově je přitom nákaza v USA podle počtů nových případů či hospitalizací na ústupu. USA mají nejvíce úmrtí pacientů s covidem-19. Dohromady už tu zemřelo na 183 000 infikovaných. V počtu zemřelých vzhledem k velikosti populace jsou však USA podle Reuters jedenácté, přičemž hůře jsou na tom i evropské státy Itálie, Španělsko, Británie a Belgie.

Rekordní čísla hlásí Indie

Indie eviduje za 24 hodin dalších 78 512 nakažených koronavirem SARS-CoV-2, je to o něco méně než o den dříve, kdy tato země zaznamenala 78 761 případů nákazy, což byl světový denní rekord. Celkem se ve druhé nejlidnatější zemi světa potvrdilo už 3,62 milionu infikovaných, z toho 64 469 zemřelo. 

Indie, která má na 1,4 miliardy obyvatel, hlásí od 7. srpna nejvyšší denní přírůstky na světě. Již pět dnů po sobě zaznamenala více než 75 000 nově nakažených. Jedním z důvodů je rozšířené testování. V zemi se denně testuje asi milion lidí, zatímco před dvěma měsíci to bylo kolem 200 000.

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

Srovnávací test Škody Octavie a Scaly | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!