Pátek 28. února 2020svátek má Lumír 4 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Pod svícnem je tma. Ládina prý Pákistán kryl

Usáma bin Ládin je mrtvý. Zpráva zaplnila titulní strany světových deníků. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Usáma bin Ládin je mrtvý. Zpráva zaplnila titulní strany světových deníků. | foto: Reuters

WASHINGTON Usáma bin Ládin žil na severu Pákistánu v prominentní vile ve městě s vyhlášenou vojenskou akademií zřejmě několik let. Podle poradce Baracka Obamy pro otázky terorismu Johna Brennana je nemožné, aby mezi teroristou a mocným pákistánským bezpečnostním aparátem neexistovala dohoda. Islámábád to popírá.

Pákistánský prezident Ásif Alí Zardárí domněnky, že bezpečnostní síly v jeho zemi poskytovaly útočiště vůdci Al Kajdy odmítl.

Záběry z Ládinova sídla přenášela kamera na helmě vojáka

Prohlášení pákistánské hlavy státu pro americký list Washington Post je první formální odpovědí na podezření, jež by mohla více ztrpčit vztahy mezi Islámábádem a Washingtonem.

Usáma bin Ládin je mrtvý. Zpráva zaplnila titulní strany světových deníků.

"Někteří v americkém tisku uvažovali, že Pákistán neprojevil dostatečnou vitalitu při pronásledování teroristů, nebo ještě hůř že jsme byli neupřímní a chránili jsme teroristy, o nichž jsme tvrdili, že je stíháme. Takové nepodložené spekulace možná způsobily psaní vzrušujících kabelogramů, ale neodrážejí skutečnost," zdůraznil prezident.

Pákistánci se akce likvidace Ládina neúčastnili
Zardárí také poprvé přiznal, že pákistánské síly se na operaci vedoucí k zabití Bin Ládina přímo nepodílely.

"Nebyla to společná operace, ale spolupráce s Pákistánem všeobecně pomohla dojít až k bin Ládinovi," poznamenal prezident. "Deset let spolupráce a partnerství mezi Spojenými státy a Pákistánem vedlo k likvidaci Usámy bin Ládina coby pokračující hrozby pro civilizovaný svět."

,
Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...