Sobota 4. května 2024, svátek má Květoslav
130 let

Lidovky.cz

Svět

Mírovou cestou ke svržení Lukašenka nedojdeme, míní analytik Poleščuk

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko při návštěvě velitelského stanoviště vzdušných sil v Bělorusku (15. května 2023) foto: ČTK

Omezení veřejných vystoupení běloruského diktátora rozpoutalo v Evropě spekulace o jeho podlomeném zdraví. Lukašenkova smrt je ale dál, než by si někteří přáli. Pokud by na to podle hosta podcastu Kontext Andreje Poleščuka došlo, objeví se zdánlivý lidový lídr loajální Kremlu. Bělorusové jsou hrdí na svou roli mostu mezi Západem a Východem, ale Rusko je nepustí ze své sféry vlivu.
  16:54

Lukašenko smrti zatím uniká. Spekuluje se, že trpí na nemocné srdce nebo hormonální poruchou. „Neví se, co s ním je. Nevypadal úplně ve formě oproti tomu, jak vypadal na konci dubna. Vyšlo ale video z návštěvy cvičení protivzdušné obrany a tam nestačil s dechem. Navíc měl na rukou obvazy, což naznačuje, že měl zavedenou kapačku,“ odhaduje analytik.

Poslechněte si celý rozhovor s Andrejem Poleščukem v Kontextu:

Bělorusko má za sebou tragickou historii. Jak říká Poleščuk, skutečnou svobodu běloruský národ okusil naposledy v 18. století za doby Polsko-litevské unie, jednou z prvních konstitučních monarchií vedle Velké Británie.

Andrej Poleščuk (1993)

Bezpečnostně-politický analytik, který se zaměřuje na východní Evropu, Evropskou unii a post-sovětský prostor. Jeho denní souhrny událostí na Ukrajině sleduje na Twitteru sto tisíc lidí.

Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Jana Palackého v Olomouci. V současnosti spolupracuje s think-tankem Evropské hodnoty.

Původem Bělorus, do Česka imigroval v roce 2003.

Andrej Poleščuk se zařadil na české internetové scéně k předním zdrojům informací o ruské invazi na Ukrajinu. Využívá mimo jiné znalosti jazyka pramenící z běloruského původu.

Později postupně splynula s Ruským impériem a Sovětským svazem a navzdory svrchovanosti státu na papíře se zdá, že ani třicet let po rozpadu SSSR se zemi nedaří uniknout velkému bratranci.

Pokud by došlo na náhlou smrt Lukašenka přezdívaného Šváb po pohádkové básni Korněje Čukovského o obřím broukovi inspirované Stalinem terorizující ostatní zvířectvo, Poleščuk naznačuje, že to nebude příliš velké drama.

„Těžko odhadnout, co se bude dít. Lukašenko nemá žádného nástupce. Byl velmi známý tím, že celých třicet let točil kádry, aby nikdo nezískal příliš velkou moc a nedokázal mu konkurovat v civilních i vojenských strukturách,“ popisuje analytik think-tanku Evropské hodnoty a také rodilý Bělorus.

Jediným, kdo připadal v úvahu, byl nejdéle sloužící úředník, ministr zahraničí Vladimir Makej, který zemřel náhle loni a okolnosti jeho smrti vyvolaly spekulace o možné otravě.

Poleščuk tedy předpokládá, že se zjeví nějaký muž z lidu věrný kremelskému režimu.

A pokud jde o svržení Lukašenka, spousta lidí by předpokládala, že by k tomu mohla dopomoct armáda. To se Andreji Poleščukovi nezdá pravděpodobné, podle jeho slov je běloruská armáda neakceschopná podobně jako ta ukrajinská v roce 2014. Podfinancovanost, mizerná výzbroj a struktury prolezlé ruskými špiony.

„Spíše než na armádu bych sázel na KGB. Má velkou moc a s ministerstvem vnitra a policií jsou ti, kteří ovládají dění. Jsou v uvozovkách elitou, protože jsou nejlépe placení, ale jde to navrub běloruské společnosti,“ říká Poleščuk.

Sám Lukašenko má málo co nabídnout Putinovi v souvislosti s válkou na Ukrajině. Jeho armáda je neschopná boje, proto mu nezbývá než Putinovi přislíbit umístění jaderných střel na svém území. To šéfovi Kremlu vyhovuje, může dál vyhrožovat jadernou válkou zbytku světa a víc si přimkne svého vazala.

Poleščuk nevkládá příliš velké naděje ani v opozici ani jejich snahu dosáhnout konce režimu mírovými protesty. Lídryně opozice Svjatlana Cichanouská „je nejvíc slyšet, vyjednává s evropskými zeměmi, ale řečeno cynicky, opozice má nulový vliv. Všichni, co něco znamenali, sedí ve vězení a sedět budou,“ říká glosuje Poleščuk.

Dojde na sjednocení Ruska a Běloruska? Jak opozice podle Poleščuka vyhraje boj o duši Běloruska silou? Jak změnily volby v roce 2020 a navazující protesty Lukašenkovu nezávislost a akceschopnost opozice? Jsou Bělorusové prozápadní nebo proruští? Poslechněte si podcast Kontext, kde se dozvíte víc!

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!