Neděle 5. února 2023, svátek má Dobromila
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Podhoubí nenávisti. Útočící Palestinci jsou frustrovaní životem v táborech

Blízký východ

  8:30
JERUZALÉM - Jsou mladí a dětství strávili v uprchlickém táboře. Škola, kterou navštěvovali, provozovala OSN. Podmínky v táborech společně s životním údělem v nich zažehly násilné sklony a nenávist k Izraelcům. Řeč je o frustrovaných Palestincích vyrůstajících v táborech na Západním břehu a v dalších částech regionu. Právě ti velmi často stojí za krvavými útoky na Izraelce.

V minulých dnech se situace poměrně zklidnila a útoky se soustředily do blízkosti Hebronu na Západním břehu. foto: Reuters

Západní břeh, Gaza, ale i Jordánsko, Libanon, Sýrie, Palestina. Právě ze zdejších uprchlických táborů pochází frustrovaní mladí Palestinci. Ti, kteří se zapojili do střetů s izraelskou policií, při nichž se ozbrojené síly musely krýt před letícími kameny. A dopustili se i útoků nožem.

Další útoky v Jeruzalémě a na Západním břehu. Jde o novou intifádu, tvrdí Hamas

„Zápas se vždy rodí v táborech v Jordánsku, v Libanonu, v Sýrii a v Palestině,“ potvrzuje to svými slovy pro agenturu AFP Mahmúd Fannoun, vůdce levicové Lidové fronty pro osvobození Palestiny, z tábora Dheisheh. Právě tento uprchlický tábor poblíž Betléma patří mezi ty, v nichž roste nespokojenost.

„Vyrostli jsme ve školách OSN. V našich domech byly v jednom kuse odstávky proudu. Nemůžeme najít práci ani snít o tom, že se někdy podíváme do Jeruzaléma,“ svěřil se agentuře AFP jedenadvacetiletý Muhamed. Jak sám přiznává, nemá co ztratit. Řadí se tak mezi další Palestince, které mnohdy právě tato zkušenost žene k násilným činům.

V posledních měsících na místo začali chodit Židé ve větším počtu než v...
Konflikt se vystupňoval kvůli sporu o status Chrámové hory, na níž stojí dvě...

Situaci v uprchlických táborech přitom neřeší ani samotná palestinská samospráva. Tábory jsou přitom známé násilnostmi a konflikty. Jak připomíná agentura AFP, byl to uprchlický tábor Džabalíja v severní Gaze, kde v roce 1987 vypukla první intifáda. Označením nová intifáda také nedávno pojmenoval současné střety šéf Hamasu.

Střety mezi Izraelci a Palestinci totiž trvají již měsíc. Doposud při nich přišlo o život asi 50 Palestinců a 10 Izraelců. Například v pátek zemřeli dva Palestinci. Jeden z nich byl zabit při útoku na izraelskou hlídku na Západním břehu Jordánu a další zemřel poté, co nožem zaútočil na izraelské studenty náboženské školy.

Dle nejnovějších zpráv navíc izraelská vláda povolila výstavbu 800 bytů postavených v několika židovských osadách na Západním břehu. Právě to je velmi často předmětem sporu a rostoucích tenzí. Podle Palestinců jsou totiž tyto osady nelegální.

V regionu se nachází 58 uprchlických táborů. Dle Úřad OSN pro palestinské uprchlíky na Blízkém východě žije třetina z pěti milionů palestinských uprchlíků právě v nich.

Autor: