Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Cameron utrpěl v parlamentu ponižující porážku. Nechystá se však rezignovat

USA

  11:05aktualizováno  11:21
LONDÝN - Britský premiér David Cameron utrpěl ve čtvrtek při parlamentním hlasování nečekanou a ponižující porážku, která nejen vyloučila účast Británie na případném útoku na Sýrii, ale také oslabila jeho autoritu. Zdůrazňují to v pátek britská média a připomínají, že proti premiérovi hlasovaly desítky poslanců jeho Konzervativní strany.

Cameron přesvědčuje ve sněmovně opozici o nutnosti zásahu v Sýrii. foto: Reuters

Proti vládnímu návrhu rezoluce prosazujícímu nasazení síly "v případě potřeby" hlasovalo 285 poslanců Dolní sněmovny a pro bylo o 13 méně - 272. Byla to nečekaná porážka nejen proto, že ještě začátkem týdne se zdála parlamentní podpora vojenskému útoku na Sýrii zajištěná, ale i proto, že těsně před hlasováním sněmovna hladce odmítla alternativní návrh labouristů rozdílem více než stovky hlasů.

Po zveřejnění výsledků hlasování se z lavic opozičních poslanců ozývaly na premiérovu adresu výkřiky "Rezignujte!". Podle listu The Times zažil Cameron nejhorší ponížení v premiérské funkci, protože parlament odmítl i zmírněnou variantu vládní rezoluce, která ustupovala opozičním labouristům a zaručovala ještě druhé hlasování o vlastním vojenském úderu.

Francii neovlivní rozhodnutí britského parlamentu

Nesouhlas britského parlamentu s vojenským úderem proti Sýrii neovlivní podle Hollandea vůli Paříže potrestat Asada za údajný chemický útok.

Ohromná politická nepříjemnost

Podle Financial Times je výsledek hlasování "pro premiéra ohromnou politickou nepříjemností". The Daily Telegraph píše, že Cameron utrpěl nejen trapnou, ale i bezprecedentní porážku. Je to poprvé, co se britský parlament postavil proti nasazení vojenské síly, uvedl list. Je to také poprvé od suezské krize v roce 1956, kdy opozice v takové záležitosti nepodpořila vládu.

Bojovník opoziční syrské armády stojí za barikádami ve zničeném obchodě v Deir al-Zor

Výsledek hlasování také zdůrazňuje převládající nedůvěru vůči oficiálním zpravodajským informacím, dodal konzervativní list v souvislosti s iráckou válkou před deseti lety, kterou Spojené státy a Británie zdůvodňovaly neexistujícími iráckými zbraněmi hromadného ničení.

The Guardian napsal, že hlasování zasadilo zničující úder Cameronově autoritě, když proti němu hlasovalo i 30 konzervativních poslanců, stejně jako devět poslanců koaličních liberálních demokratů.

Poslanci se bojí "druhého Iráku"

Bývalá Cameronova ministryně pro záležitosti Walesu Cheryl Gillanová, byla proti, protože nemá "dostatek přesných a ověřitelných informací podporujících přímou britskou akci v Sýrii". V souvislosti s Irákem uvedla, že nechce být znovu podvedena.

K TÉMATU

Nehlasoval ministr bez portfeje Kenneth Clarke, který nebyl ve sněmovně údajně z rodinných důvodů. Hlasování propásli ministryně pro mezinárodní rozvoj Justine Greeningová a náměstek ministra zahraničí Mark Simmonds, kteří prý přeslechli výzvu k hlasování. The Guardian poznamenal, že Cameronova kancelář tím rozhodně nebyla nadšena.

Podle listu jsou členové vlády podrážděni tím, že premiér špatně odhadl nálady konzervativních poslanců a posílil tak šéfa labouristů Eda Milibanda.

Cameron zatím rezignovat nemusí

Současně se prý ale Cameron zatím nemusí obávat o svou funkci. "Naši rebelové dali najevo, že podporují premiéra pokud jde o ekonomiku a reformy školství a sociálního zabezpečení. Nepodpořili ho jen, pokud jde o Sýrii," řekl deníku nejmenovaný zdroj z Cameronova úřadu.

Politolog z Londýnské ekonomické školy (LSE) Tony Travers řekl, že Cameron se zjevně přepočítal, když svolal poslance z prázdnin. "Je to zjevně porážka, která ukazuje, že špatně odhadl situaci pokud jde o opozici i o jeho vlastní stranu... Ale není to pro něj konec světa, už prohrál i jiná hlasování," řekl Travers.

Syrskou opozici postoj Británie nepřekvapil

Postoj britského parlamentu předsedu syrské opoziční koalice Ahmada Džarbu nepřekvapil. Prohlásil to v pátek v rozhovoru s francouzskou rozhlasovou stanicí France Inter a dodal, že nesouhlas Britů s vojenskou akcí nemůže dalším spojencům zabránit v tom, aby zasáhli.

Podle Džarby, který o syrské krizi ve čtvrtek jednal s francouzským prezidentem Françoisem Hollandem, jsou zvažované mezinárodní útoky "morální odpovědností". Intervence navíc může "změnit situaci na bojišti", neboť ochromí velkou část režimu a zvýší morálku povstalců.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!