21. listopadu 2014 10:53 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Putin: Ukrajina kvůli sankcím proti Rusku zbankrotuje

Vladimir Putin na diskusi v Moskvě. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vladimir Putin na diskusi v Moskvě. | foto: Reuters

MOSKVA Sankce uvalené Západem výrazně poškodily ruskou ekonomiku a odradily řadu investorů, kterým bude trvat roky, než se vrátí na ruský trh, tvrdí exministr financí Alexej Kudrin. Zároveň varoval prezidenta Vladimira Putina, že jeho současná politika oslabuje zemi. Putin přitom v rozhovoru pro Reuters řekl, že sankce poškodí především Ukrajinu.

Kudrin se do kritiky Putina pustil v komentáři pro deník Vedomosti. Dále uvedl, že omezování osobních a hospodářských svobod je překážkou v rozvoji. „Pokud bude prezident spoléhat pouze na populistický přístup, země bude dál oslabovat a bude ztrácet hospodářské příležitosti,“ citovala z Kudrinova článku agentura Reuters.

Exministr, který v ruské vládě skončil v roce 2011 poté, co ostře kritizoval armádní výdaje, se rozepsal i o dopadu ekonomických sankcí. Ty uvalily na Rusko Evropská unie a USA kvůli tomu, jak se Moskva angažuje v konfliktu na Ukrajině. 

ČTĚTE DÁLE:

„Formální i neformální sankce už ruské hospodářství vážně poškodily,“ napsal Kudrin. Podle něj sankce nadělaly stejně velkou škodu jako globální pokles cen ropy a bude prý trvat léta, než Rusko znovu přiláká zahraniční investory a obnoví důvěru v rubl.

Ukrajina zbankrotuje

„Pokud chtějí naši evropští a američtí partneři skutečně pomoci Ukrajině, proč omezují náš přístup na světové finanční trhy? Chtějí, aby naše banky zbankrotovaly? V tom případě zbankrotuje i Ukrajina,“ řekl v rozhovoru pro Reuters Vladimir Putin. Podle něj politika zcela „zatemnila“ vidění světa západních politiků. V rozhovoru se řečnicky ptal, jestli jim něco „vypnulo mozky“. Zároveň ale očekává vyřešení krize.

„Samozřejmě očekáváme, že krize na Ukrajině skončí. Samozřejmě chceme mít normální vztahy s USA i Evropou. Ale současné sankce ničemu nepomáhají, naopak ubližují světové ekonomice jako celku a rusko-evropským vztahům.“

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz