30. března 2017 8:44, aktualizováno  9:16 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

EU chce kvůli terorismu číst mobilní zprávy Evropanů. Chystá rychlý návrh zákona

WhatsApp (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy WhatsApp (ilustrační foto) | foto: Reuters

PRAHA Londýnský terorista před útokem vedl konverzaci přes aplikaci WhatsApp. Kdyby měla policie možnost do ní nahlédnout, k útoku možná nemuselo dojít, argumentují nyní europoslanci v Bruselu a chtějí představit kontroverzní návrh legislativy, která by policejním složkám umožnila nahlédnout do šifrovaných konverzací.

Podle české eurokomisařky Věry Jourové by nová pravidla mohla být na stole už v červnu letošního roku, píše server Info.cz.

„V tuto chvíli jsou žalobci, soudy a také policie zcela závislí na tom, zda jim poskytovatelé internetových služeb umožní přístup a důkazy. Tohle není způsob, jak bychom mohli zajistit bezpečnost Evropanů. Nemůžeme být závislí na nějakém dobrovolném rozhodnutí,“ řekla serveru evropská komisařka pro ochranu spotřebitelů Věra Jourová.

Khalid Masood po útoku. Záchranáři se ho snažili desítky minut oživit.
Jednou z obětí útoku byl i policista Keith Palmer.

Také sdělila, že jednání se zástupci velkých internetových společností, k nimž patří například i Facebook, který provozuje internetovou chatovací aplikaci WhatsApp, už začalo.

Podle Jourové mají vzniknout „tři až čtyři možné varianty“, které budou počítat se závaznými pravidly, ale také s dobrovolně uzavřenými dohodami s internetovými giganty.

Podle německého ministra vnitra Thomase de Maizière a jeho francouzského protějšku Matthiase Fekla by policie měla mít právo nahlížet do šifrovaných konverzací stejně, jako může odposlouchávat telefonní hovory. Spolu s Francií a Německem úpravu po Bruselu požadovalo také Maďarsko, Polsko, Chorvatsko, Itálie a Lotyšsko.

Podobný problém řešila FBI po prosincovém útoku v kalifornském San Bernardinu, při kterém zemřelo 14 lidí. Vyšetřovatelé se pak snažili dostat do iPhonu 5C pachatele Syeda Farooka. Apple ale spolupráci odmítal a varoval před vytvářením „zadních vrátek“ k obsahu mobilů, zneužitelných zločinci i vládami. FBI nakonec stálo odblokování iPhonu přes milion dolarů.

Podle kritiků ale podobná opatření narušují soukromí a bezpečnost - i kvůli chybám aplikace, kterých může využít někdo jiný než policie. Navíc se podle nich nemusí jednat o efektivní obranu proti teroristickým útokům.

Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz