Úterý 30. dubna 2024, svátek má Blahoslav
130 let

Lidovky.cz

'Podnítíme krví revoluci'

Svět

  8:12
ISLÁMÁBÁD/PRAHA - Červená mešita ležící kousek od centra pákistánské metropole bývala vyhledávaným útočištěm místní elity. V 80. letech k ní měl blízko dlouholetý vládce země generál Zijául Hak, modlit se tam prý chodili i příslušníci proslulé tajné služby ISI.

Pákistánský voják u mešity v Islámábádu. foto: ČTK

V uplynulém týdnu se ale mešita stala místem vážného střetu mezi režimem a radikálními islamisty -mrtvých na obou stranách přibývá a navíc hrozí humanitární katastrofa. Uvnitř komplexu je totiž kromě ozbrojenců zabarikádováno možná až dva tisíce lidí, mezi nimiž je spousta žen, a údajně i dětí. Doposud bylo potvrzeno 21 obětí, byť vzbouřenci tvrdí, že uvnitř mešity zahynuly ještě desítky studentek.
 
„Lidé uvnitř mešity by měli vyjít ven a vzdát se, jinak riskují, že budou zabiti,“ pohrozil o víkendu pákistánský vojenský vůdce Parvíz Mušaraf. „Pevně věříme v Boha, že naše krev podnítí revoluci,“ opáčil mu vůdce vzpoury Abdul Rašíd Ghazí, který mešitu společně se svým - již zajatým - bratrem Abdulem Azízem řídí.

Pro Mušarafa je boj se zabarikádovaným osazenstvem Červené mešity existenční otázkou. V posledních týdnech se ocitl pod zesíleným tlakem domácí opozice a vzhledem k opětovnému rozmachu radikálních islamistů i pod kritikou Západu. A latentní hrozba převratu - jakkoliv nyní nepravděpodobná - vyvolává obavy jak kvůli klíčové roli, kterou Pákistán hraje v boji proti terorismu, tak vzhledem k jeho jadernému arzenálu.

Pákistánská vláda se snaží vzpouře v mešitě učinit přítrž, zároveň se ale obává negativního dopadu případného krveprolití. Včera nad ránem tedy příslušníci bezpečnostních sil alespoň pomocí silných explozí udělali díry ve zdi islámské školy - madrasy -, která leží v komplexu mešity.

Úřady doufají, že dírami ve zdi by mohli prchnout další lidé. V posledních dnech se totiž jejich proud téměř zastavil. Zatímco od začátku téměř týden trvajících střetů se dostalo ven asi 1200 lidí, od pátku to bylo jen zhruba 20. Uprchnout se ale pokoušejí i někteří radikálové - maskován ženskou burkou byl například zadržen starší z předáků mešity, Abdul Azíz Ghazí.

Zásah po tlaku Číňanů?
Panuje také obava, že mnozí lidé jsou uvnitř komplexu drženi nedobrovolně. To se však vůdce vzpoury, mladší z bratrů Ghazíových, snaží popřít. Zároveň slibuje, že ozbrojenci složí zbraně, odmítá ale, že by se nechali zadržet.

Vzbouřenci, z nichž někteří prý mají vazby na fundamentalisty z afghánského Talibanu a Al Kajdy, se již řadu měsíců snaží v Islámábádu bojovat proti „neřestem“. Jejich hlídky zastrašují majitele obchodů s hudbou, filmy a údajné provozovatele nevěstinců. Jedním z jejich činů, po kterém se Mušarafova vláda odhodlala k akci, byl prý únos Číňanek z „masážního salonu“.

„Je známo, že Číňané poslali silný protest, že jsou ochotni pochopit ztráty někde na kmenových územích, ale ne přímo v metropoli,“ citovala BBC nejmenovaného diplomata.

Autor: